Asya Piyasalarından İlk Rakamlar Geldi, Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Yeni bir haftada Türkiye'de piyasaların açılışına saatler kala Asya piyasalarından ilk veriler gelmeye başladı. Dolar kuru Asya piyasaları sığ işlemlerde haftanın ilk fiyatlamasını almaya başladı. Bu hafta dolar kuru yükselir mi düşer mi?

Asya Piyasalarından İlk Rakamlar Geldi, Dolar Kuru Kaç TL Oldu?

Türkiye ekonomisinde önemli gelişmelerin yaşanacağı hafta öncesinde dolar kuru ile alakalı ilk fiyatlama Asya piyasalarından geldi. Her hafta ilk olarak Asya piyasalarında fiyatlanan dolar kuru ardından Türkiye'de piyasaların açılmasıyla fiyatlanmaya devam ediyor. Bundan dolayı Asya piyasalarındaki fiyatlanma Türk lirası açısından önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. 

DOLAR KURU HAFTAYA YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Türk lirasının dolar  karşısında geçtiğimiz hafta göreceli olarak pozitif bir görüntüsü vardı. Ancak Cuma günü Türkiye'de piyasaların kapanma saatlerinde dolar kurunda bir yükselme meydana geldi. 8 22 TL'de sabitlenmeye çalışılan dolar kuru son yükseliş hareketi ile haftayı 8,27 TL seviyesinde kapattı. Yeni haftanın ilk rakamlarına göre ise Türk lirası dolar karşısında haftaya küçük kayıplarla başladı. Asya piyasalarının ilk verilerine göre 8,29 TL'den açılan dolar kuru bir süre sonra 8,28 TL'ye geriledi.

 

ENFLASYON RAKAMLARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Bu hafta dolar kurunu etkilemesi beklenen en önemli verinin yarın açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon rakamları olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yarın saat 10:00'da enflasyon rakamları açıklanacak. Beklentilere göre enflasyon rakamları bir önceki aydan daha yüksek olacak ve bu görüntü Türk lirası açısından negatif bir etki yapacak. Dolar kurunun bu nedenle 3 Mayıs 2021 Pazartesi günü için yükselmesine dair bir beklenti oluştu. 

Dolar kurunu baskı altında tutmak için önemli hamleler yapan Merkez Bankası'nın yine aynı şekilde yeni hamlelerinin olması bekleniyor. Özellikel enflasyon rakamlarının etkisiyle meydana gelecek negatif görüntüyü nötr hale getirebilmek için Merkez Bankası'nın adımlar atması bekleniyor. Bu adımların neler olacağı ise yarın piyasaların açılması ile belli olacak. Tüm bunlardan dolayı piyasalar şu anda enflasyon rakamlarına ve Merkez Bankası'nın olası hamlelerine kilitlenmiş durumda. 

Yorumlar (0)