AVM ve Zincir Market Düzenlemesi Meclis Yolunda! Zincir Marketlerde Neler Satılamayacak?

Sayıları her geçen gün artmaya devam eden zincir marketler ile ilgili yeni düzenleme için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında başlayan çalışmalarda sona gelindi. Zincir market yasası son durum, ne zaman çıkacak, yeni düzenleme ne zaman başlayacak, zincir marketlerde satışı yasaklanan ürünler hangileri, sigara satışı yasaklanacak mı, zincir marketlerde neler yasak?

AVM ve Zincir Market Düzenlemesi Meclis Yolunda! Zincir Marketlerde Neler Satılamayacak?

Alışveriş Merkezleri ve zincir marketler hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatlar sonrasında AK Parti ekonomi kurmayları tarafından yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışmalar başlamıştı. Kamuoyunda zincir market yasası olarak anılan yasal düzenleme ile bu kapsama giren marketlerin çalışma saatleri ve satılması yasaklanan ürünler gibi çok sayıda önemi düzenleme yapılması gündeme gelmişti. 

ZİNCİR MARKET NEDİR?

Aynı merkez tarafından yönetilen aralarında bulunanlardan en az 1 tanesinin büyük mağaza özelliğine sahip olduğu 5 şubeli işletmelere zincir mağaza adı verilmektedir. Yani aynı kişi ya da şirkete ait olan sayıları beşi aşan şubeler zincirine sahip olan marketlere zincir market adı verilmektedir. 

ZİNCİR MAREKTLER HANGİLERİ?

Yukarıdaki kritere sahip olan tüm marketler zincir market olarak kabul edilmekte olup Türkiye'de en fazla şube sayısına sahip olan zincir marketler BİM, A101, Şok, Migros, Carrefour ve Makro olarak sıralanmaktadır. 

ZİNCİR MARKET YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK, ZİNCİR MARKET YASA TASARISI SON DURUM NE?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin en önemli nedeni ile olarak gösterilen gıda ürünlerine yapılan yüksek zamlar sonrasında zincir marketlere yönelik olarak yeni bir düzenleme yapılması gündeme taşınmıştı. Süreçte Ticaret Bakanlığı tarafından Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkındaki Kanun Taslağı üzerinde çalışmalar başlatılmıştı. 

Taslak üzerindeki çalışmaların tamamlandığı öğrenilirken bakanlık yetkililerin hazırlanan taslağı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlık edeceği toplantıda sunacağı ve son şeklini vereceği belirtildi. 

YASA ÇIKARSA ZİNCİR MARKETLERDE NELER SATILAMAYACAK?

Zincir Marketleri kapsayan yasa tasarısı bu şekilde meclisten geçerse zincir mağazalarda bundan sonra beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, cep telefonu ve sigara satışı yasaklanacak. Ancak söz konusu yasak büyüklüğü 1500 metrekareyi aşan zincir mağazalar için uygulanmayacak. 

Yine Pazar günleri zincir mağazaların açılış saatleri 11:000'e çekilecek. Zincir mağazaların toplam raf alanının en az yüzde birlik bölümü de kanunla zorunlu olarak yöresel ürünlere ayrılacak. Nüfusu 2 binden az olan yerleşim yerlerinde zincir market açılması yasaklanırken nüfusu 5 bin olan yerlerde ise en fazla 2 zincir market bulunmasına izin verilecek.

AVM'LER PAZAR GÜNÜ KAPATILACAK MI?

Aynı taslak içerisinde zincir marketlerin yanı sıra alışveriş merkezleri için de düzenlemeler yapıldığı, AVM'lerin Pazar günü kapatılmasının da tartışıldığı belirtiliyor. Yine yapılan düzenleme kapsamında iki AVM arasındaki uzaklığında en az 5 km olarak belirlenmesi de gündeme getirildi.

Yorumlar (1)
Cem Karaca 3 hafta önce
Marketler zinciri 20Bin üzeri nifusa sahip yerlerde açılması gerek,
Devlet olarak siz 5Bin nüfuslu yere iki market zinciri açtırırsanız,
Orda bulunan en az 50marketi öldürmüş oluyorsunuz,
Ee, bir aileyi ortalama 5kişi olarak hesaplarsak 5x50=250kişiyi işsiz aç bıraktınız demek, oysa bir market zincirinde en çok 7 kişi çalışsın,
Şimdi ben soruyorum 250 kişi mi yoksa 35kişi mi işsiz kalsın daha iyi??
Zaten Türkiyenin en büyük sorunu paylaşımcılık olmadığı içindir.
Daha mutlu Türkiyemi mutlaka