Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Destek Ödemesi Kararı! 14 Milyar Euro Bütçe Ayrıldı!

Avrupa Birliği (AB) aralarında Türkiye'nin de bulunduğu topğlam 7 ülkeye 14 milyar Euro destek vermeyi kararlaştırdı. Avrupa Birliği'ne aday ülkelere verilecek olan bu destek ödemelerinin Katılım Öncesi Yardım Aracı programı ile yapılacağı bildirildi. 

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Destek Ödemesi Kararı! 14 Milyar Euro Bütçe Ayrıldı!

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye destek ödemesi yapılmasına dair karar çıktı. AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu tarafından AB'ye aday ülkeler ile aday olma potansiyeli olan ülkelerin desteklenmesine karar verildi. 

7 ÜLKEYE DESTEK ÖDEMESİ KARARI

AB tarafından yapılacak destek ödemelerinden 7 ülkenin yararlanacağı bildirildi. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu AB'ye resmen aday olan ülkelerin Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan olduğu belirtildi. Ayrıca potansiyel AB adayı olarak belirlenen Bosna Hersek ile Kosava da bu destek için ayrılan bütçeden yararlandırılacaklar. 

2021 ile 2027 yılları arasında yapılacak olan bu destek ödemelerinin planlanması için bir süredir Avupa Birliği'nde görüşmeler yapılıyordu. Bu görüşmeler neticesinde IPA III fonlarında anlaşma sağlandı. Belirlenen ülkelere AB fonlarından toplam 14 milyar euro tutarında destek verilecek. Bu desteklerle ilgili ülkelerin üyelik kriterlerini yerine getirmeleri teşvik edilecek. Bu destek ödemeleri yapılırken ana kriterin ise hukukun üstünlüğü ve temel değerlere saygı olarak belirlendiği belirtildi. 

AB tarafından destek ödemesi yapılacak ülkelerde demokratik kurumların güçlendirilmesi, kamu yönetimi reformu, rekabetçiliğe yönelik reformlar teşvik edilecek. IPA III fonları dağıtılırken tematik öncelikler esas alınacak. Önceki dönemlerde dağıtılan IPA fonları ülkelere göre belirleniyordu. Artık reformların yerine getirilmesine göre dağıtım yapılacak. Ülke bazlı destek ödemesine bundan dolayı son verildi. 

AB'ye katılım yolunda reformları gerçekleştiren ülkelerin ödüllendirileceği bir sistem oluşturan Avrupa Birliği bu konuda ilgili ülkelere de bilgi verecek. AB'ye üye olmak için aday olan ülkelerin desteklenmesine dair güncel bilgiler AB bünyesinde 6 ayda bir raporlanacak. 

TÜRKİYE 2007 YILINDAN BERİ DESTEK ÖDEMESİ ALIYOR

Türkiye, Avrupa Birliği'nden IPA I ve IPA II dönemlerinde destek ödemeleri almıştı. 2007 ile 2013 yılları arasını kapsayan IPA I döneminde Türkiye'ye 4,5 milyar euro, 2014 ile 2020 yılları arasını kapsayan IPA II döneminde de Türkiye'ye 4,4 milyar euro destek ödemesi yapılmıştı. 

Yorumlar (0)