Aylık Geliri 5 Bin Liranın Altında Olanlar Dikkat! Kredi Borçlarının Faizinin Silinmesi İçin Meclise Kanun Teklifi Verildi

Ekonomide yaşanan dalgalanma vatandaşı büyük bir kriz ile karşı karşıya bırakırken özellikle de bankalara olan borçların ödenmesi konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bu süreçte meclise de konu hakkında çok sayıda kanun teklifi veriliyor. Bu tekliflerden biri de aylık geliri 5 bin liranın altında olan kişilerin bankalara olan borçlarının faizlerinin silinmesini kapsıyor. Detaylar haberimizde...

Aylık Geliri 5 Bin Liranın Altında Olanlar Dikkat! Kredi Borçlarının Faizinin Silinmesi İçin Meclise Kanun Teklifi Verildi

11 Mart 2020 Tarihinden Bu Yana Aylık Net Geliri Beş Bin (5000) Tl ve Altında Olan Esnafların Kamu Bankaları, Özel Bankalar ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerine Olan Kredi Borçlarının Faizlerinin Silinmesi, Yine Esnafların Elektrik ve Su Borçlarının Tamamen Silinmesi ile İlgili Kanun Teklifi meclise sunuldu. 

Sunulan kanun teklifi ile beraber Teklif ile, koronavirüs salgınının etkisini gösterdiği 11 Mart 2020 tarihinden bu yana aylık net geliri beş bin Türk lirası ve altında olan esnafların bankalara ve kefalet kooperatiflerine olan kredi borcu faizlerinin, elektrik ve su borçlarının silinmesi talep ediliyor. 

ESNAFIN KREDİ BORÇLARI İÇİN FAİZ SİLİNMESİ VE BORÇ YAPILANDIRMA MÜJDESİ GELİR Mİ?

Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz imzası ile meclise sunulan kanun teklifi kapsamınad esnafın korona virüs salgını nedeniyle yaşamış olduğu maddi sıkıntılara dikkat çekilerek korona virüsün patlak verdiği Mart ayından itibaren kullanmış oldukları kredilere ait borçların faizlerinin silinmesi talep edildi. 

Meclise sunulan 11 Mart 2020 Tarihinden Bu Yana Aylık Net Geliri Beş Bin (5000) Tl ve Altında Olan Esnafların Kamu Bankaları, Özel Bankalar ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerine Olan Kredi Borçlarının Faizlerinin Silinmesi, Yine Esnafların Elektrik ve Su Borçlarının Tamamen Silinmesi ile İlgili Kanun Teklifi komisyonda beklerken kanun teklifinin milletvekillerinin çoğunluk oyları ile kabul edilmesi ve bu şekide kanunlaştırılması durumunda milyonlarca esnaf rahat bir nefes alacak. 

Konu hakkında yaşanan gelişmeleri takip etmek isterseniz;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

VATANDAŞTA EKONOMİK KRİZDEN ETKİLENDİ, EN AZINDAN BANKALARIN KREDİ BORÇLARINA KIŞ SONUNA KADAR ERTELEME TALEP EDİYOR! 

Korona virüs döneminde 6 ay ertelemeli kredi kullanan esnaf gibi vatandaşta ekonomik krizin yoğun baskısı altında borç ödemede sıkıntılar yaşamaya başladı. Havaların soğuması ile beraber zam üstüne zam gelen doğalgaz faturası da vatandaşı kara kara düşündürürken pek çok kişi en azından kış dönemi bitene kadar Mart - Nisan aylarına kadar borçlarına erteleme yapılmasını isteniyor. 

Pek çok kişi kredi kullandığı dönemde işsiz olduğunu ve halen iş bulamadığını, o dönemde çalışmasına rağmen artık işsiz kaldığını belirterek borçlara erteleme isterken konu hakkında en azından kamu bankaları tarafından verilen destek kredileri için erteleme müjdesi verilmesi bekleniyor. 

Sizlerde yorum bölümünden görüşlerinizi iletibilirsiniz. Sizce borçlar ertelenmeli mi, yoksa yapılan ertelemeler vatandaşa daha çok zarar mı veriyor?

Emlak365.com