Aylık Geliri Düşük Olan Ailelere Ramazanda Ev Kirası Yardımı

Dar gelirli aileler Ramazan ayında kira yardımı alabilirler. Peki ihtiyaç sahibi olan ve kirasını ödemeyen aileler devletten nasıl kira yardımı alırlar. İşte kira yardımlarına dair bilinmesi gerekenler, başvuru evrakları ve işlemleri.

Aylık Geliri Düşük Olan Ailelere Ramazanda Ev Kirası Yardımı
Ramazan ayına girilirken dair gelirli olan ihtiyaç sahibi olan aileler devletten hangi destekleri alabileceklerini araştırıyorlar. Emlak365.com olarak bizlerde devlet tarafından sağlanacak olan destekleri ayrı ayrı derliyoruz.

Çeşitli alanlarda, vatandaşların ihtiyaçlarına göre sağlanan bu destekler ailelerin nakit ihtiyacını karşılamak üzere, barınma ihtiyacını karşılamak üzere yada temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere sağlanır. Bu ihtiyaçlardan biri olan barınma alanında sağlanan desteklerden bir tanesi de kira yardımı.

RAMAZAN AYINDA KİRA YARDIMI

Gelir düzeyi düşük olup ihtiyaç sahibi konumda bulunan vatandaşlar devletten kira yardımı alabilirler. Bu kira yardımları için başvuru yapılıp onaylanırsa ailelere düzenli olarak kira yardımları sağlanır. Aileler genel olarak ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelene kadar devletten kira yardımı alabilirler.

Kira yardımı alabilmek için ise ilk koşul ailenin aylık hane geliri ve hanede yaşayan kişi sayısı. Eğer ailenin aylık hane geliri kişi üzerinden hesaplandığında çok düşük seviyede yer alıyorsa aileler kira yardımı alabilirler. Ancak ailede kişi başına düşen hane geliri yüksek ise kira yardımı sağlanmaz.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Kira yardımları için başvuruda bulunacak olanlar başvurularını kendi ilçelerinde yer alan kaymakamlık bünyesinde bulunan Aile Bakanlığı birimlerine yapacaklar.

Her il ve ilçede yer alan ve çok sayıda sosyal yardım faaliyetlerini organize eden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ailelere kira yardımı da sağlanmaktadırlar. Başvuru işlemleri her ilçede bulunan bu birimlere yapılacak. Kurum sosyal yardım talebi kapsamında ailelerin yaptığı başvuruyu değerlendirecek ve ardından bir karara varacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Ramazan ayında kira yardımı için başvuruda bulunacak olanlar için desteğin sağlanması için “Başvuruda bulunan kişinin sigorta sahibi olmaması ve sigortalı olarak bir işte çalışmaması, Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığı maaş (emeklilik, dul ya da yetim maaşı) bulunmaması, Herhangi bir mal varlığına sahip olmaması” koşullarını sağlamaları gerekiyor.

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağlanan kira yardımı ödeneğinde uygulanan gelir şartı; Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olmalı. 2021 yılı asgari ücret üzerinden hesaplanan bu rakam 852 TL olarak uygulanıyor.
Yorumlar (0)