Bakan Açıkladı! Çiftçi Destek Ödemeleri Ne Zaman Hesaplara Yatırılacak?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilere yapılan destek ödemeleri hakkında açıklamada bulundu. Bakan Pakdemirli Nisan ayı itibariyle ödemelerin büyük bir kısmının yapıldığını açıkladı.

Bakan Açıkladı! Çiftçi Destek Ödemeleri Ne Zaman Hesaplara Yatırılacak?
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilere yapılan destek ödemeleri hakkında bilgi verdi. Oldukça merakla araştırılan çiftçi destek ödemelerinin son durumunu aktaran Bakan Bekir Pakdemirli ödemelerin önemli bir kısmının tamamlandığını söyleyerek kalan ödemelerin takvimine dair açıklama yaptı.

ÇİFTÇİ DESTEK ÖDEMESİ AÇIKLAMASI

Çiftçi destek ödemelerinin 2021 yılına denk düşen karşılığının yüzde 51'lik kısmını tamamladıklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilerin üretim yapmaları için devlet tarafından desteklenmeye devam edileceklerini belirti. Üretim yapmak isteyen tüm çiftçilerin yanında çeşitli desteklerle yer aldıklarını söyleyen Bakan Bekir Pademirli merak edilen yeni ödemelere dair de bilgi verdi.

İlkbaharda çiftçilerin nakit desteğine ihtiyaç duyduklarını bildiklerini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bitkisel üretim destekleme ödemelerini ihtiyaçlara göre belirliyoruz. Biz üretim yapan çiftçimizin çalışmaya başladığı sırada bir de maddi sorunlarla uğraşmasını istemiyoruz. Bu nedenle destek ödemelerinin takvimini buna göre belirliyoruz. Bu bağlamda bitkisel üretim destekleme bütçesinin yüzde 51'lik mkısmına karşılık gelen 6,27 milyar TL'yi Çiftçilerimiz hesaplarına aktardık. Destekleme bütçemizde kalan 6 milyar TL'lik ödemeyi de çiftçilerimize vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Yeni destek ödemeleri hakkında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Şu anda destek ödemesi alamayan çiftçilerimiz ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. Bize de bu sorular soruluyor. Hiç endişe etmesinler. Çiftçi destekleme ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerin ihtiyaçlarına göre planlanmış ve o takvim dikkate alınarak yapılmaktadır. Çiftçi destek ödemeleri devam edecektir. Ödemeler yapıldıkça Tarım ve Orman Bakanlığı bilgilendirme yapmaktadır. Tek bir çiftçimiz bile mağdur olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin gübre fiyatlarından olumsuz etkilenmemeleri için de gerekeni yaptıklarını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bu dönemde gübre fiyatlarının arttığını biliyoruz. Tarımsal üretimde aksama meydana gelmemesi için mevcut gübre desteklerini yüzde 100 arttırdık. Ayrıca bazı ürünler için fark ödemesini devreye soktuk. Tarımı desteklemeye ve çiftçimizi teşvik etmeye devam edeceğiz.” dedi.
Yorumlar (0)