Bakan Açıkladı: İhtiyaç Sahiplerine Ücretsiz Patates ve Soğan Dağıtılacak

Patates ve kuru soğan stoklarında yaşanan hızlı yükseliş sonrası Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli son dakika açıklamasında bulundu. Yapılan açıklama ile çiftçilerden alınan patates ve kuru soğanların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz olarak dağıtılacağını duyurdu.

Bakan Açıkladı: İhtiyaç Sahiplerine Ücretsiz Patates ve Soğan Dağıtılacak
Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan patates ve soğan stokları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

STOKLARDAKİ PATATES VE SOĞAN İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ DAĞITILACAK! 

Kuru soğan ve patates stoklarında yaşanan artış sonrasında çok miktarda ürünün depolarda çürümek üzere olduğu açıklanmıştı. Yapılan haberlerden sonra konu hakkında açıklama Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından yapıldı.

Bakan Pakdemirli yapmış olduğu açıklamasında pandemi nedeni ile otel ve lokantalar gibi toplu tüketim yerlerinden kaynaklı talep daralması nedeni ile sorunlar oluştuğunu söyledi. Stokların artması nedeni ile fiyatların üretici aleyhine düşmesi nedeni ile yeni alınan önlemi duyuran Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından talimat verildiğini dile getirdi.

Bakan Pakdemirli "TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan İl Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır. Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup mübarek Ramazan Ayı girmeden önce illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmış olacaktır.

Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" diyerek çiftçilerin ellerindeki soğanı 85 kuruştan satın alacaklarını söyledi. Satın alınan patates ve soğanlar vakıflar üzerinden ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak.
Yorumlar (0)