Bakan Açıkladı: Ödemeler 9 Nisan'da Hesaplara Yatırılacak

Türkiye'de çalışanlara verilen devlet desteklerinden olan nakdi ücret desteği ödemelerine ilişkin son dakika gelişmesi yaşandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin en zaman yapılacağını açıkladı.

Bakan Açıkladı: Ödemeler 9 Nisan'da Hesaplara Yatırılacak
Türkiye'de koronavirüs salgınının ekonomik yaşamı tehdit etmesi ve çalışma hayatında önemli aksaklıklar meydana getirmesi üzerine devreye sokulan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi içerisinde yer alan nakdi ücret desteği çok sayıda çalışanın imdadına yetişiyor. Kısa çalışma ödeneği kapsamına girmek için şartları elvermeyen çalışanlar ücretsiz izne ayrıldıklarında nakdi ücret desteği almaya hak kazanıyorlar. 17 mayıs 2021'e kadar devam edecek olan nakdi ücret desteğinin ödemeleri hakkında bir son dakika gelişmesi yaşandı.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaparak Mart ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemelerinin tarihini duyurdu. Bakan Selçuk tarafından verilen bilgilere göre nakdi ücret desteği almaya hak kazanmış vatandaşlar ödemelerini 9 Nisan 2021'de alabilecekler.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ÖDEMESİ NASIL YAPILACAK?

Nakdi ücret desteği ödemesi alacak olan vatandaşların bu ödemeleri hangi yolla tahsil edecekleri de açıklandı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığı ile yapılan bu ödemelerde iki yol takip edilecek. Daha önce İŞKUR'a IBAN bildirimi yapan vatandaşların nakdi ücret desteği ödemeleri direkt olarak banka hesaplarına yatırılacak. İŞKUR'a IBAN bildiriminde bulunmayan vatandaşlar ise ödemelerini PTT şubeleri aracılığı ile tahsil edebilecekler.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ KAÇ TL?

Nakdi ücret desteğinin miktarı da merak ediliyor. Nakdi ücret desteği günlük hesaplamayla elde edildikten sonra ödenen bir devlet desteğidir. Bir gün için vatandaşlara 39,24 TL ödeme yapılmaktadır. Ancak aylık toplam tutardan damga vergisi düşülmektedir. Ocak ayından itibaren ise nakdi ücret desteğinin günlük tutarı 47,70 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu tutar kısa bir süre içerisinde 50 TL'ye çıkarılacaktır. Öte yandan nakdi ücret desteğinden yararlananların genel sağlık sigortası primleri de İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanmaktadır.
Yorumlar (0)