Bakan Albayrak Açıkladı: Ucuz Krediyi Fırsata Çeviren Vatandaş Ev Sahibi Oldu, Haziran ve Temmuz Aylarında Konut Satışları 250 Bini Aştı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan ucuz kredi kampanyası ile devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara ilk 1 yılı ödemesiz dönemli yüzde 0.

Bakan Albayrak Açıkladı: Ucuz Krediyi Fırsata Çeviren Vatandaş Ev Sahibi Oldu, Haziran ve Temmuz Aylarında Konut Satışları 250 Bini Aştı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan ucuz kredi kampanyası ile devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara ilk 1 yılı ödemesiz dönemli yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlamaya başlamış kampanya Ağustos ayı başına kadar sürmüştü. Bu süreçte satılan konut sayısı rekor kırdı, ucuz krediyi fırsata çeviren vatandaş ev sahibi oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi kampanyasının vatandaş tarafından çok iyi değerlendirildiğini duyurdu. Hatırlanacağı üzere Türkiye 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile korana virüs nedeni ile kapatılan ekonomi yeniden açılmış, kamu bankaları bu süreçte düşük faiz oranları ile destek kredisi vermeye başlayarak bazı sektörleri destekleyeceğini ilan etmişti. HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK'TAN KONUT SATIŞ RAKAMLARI DEĞERLENDİRMESİ! Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomiye yönelik olarak yapılan eleştireleri yanıtladı. Yapmış olduğu açıklamasında kamu bankalarının konut kredisi kampanyasına da değinen Bakan Albayrak "Haziran ve Temmuz aylarında 250 Bin üzerinde konut satışı gerçekleşti" sözleri ile düzenlenen kampanyanın vatandaş tarafından çok büyük ilgi gördüğüne dikkat çekti. 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile başlatılan kampanya sonrasında kamu bankaları sıfır konuta yüzde 0.64 faiz oranı ile ve ikinci el konut alımı için de yüzde 0.74 faiz oranı ile ilk 1 senesi ödemesiz dönemli konut kredisi desteği sağlamaya başlamıştı. Kampanya sonrası özellikle de 1 sene erteleme sunulması nedeniyle vatandaş rekor ilgi göstermiş, konut satış rakamları Haziran ayında yüzde 200 oranında artış göstererek rekor kırmıştı. Temmuz ayında da kampanya devam etmişti. Bu nedenle beklenen Temmuz ayı resmi rakamları ile de rekorun devam etmesi bekleniyor. Ne yazık ki Ağustos başı itibari ile ucuz konut kredisi kampanyaları sona ererken bankaların faiz artışları ile konut kredisi faiz oranlarının hızlı yükselişi Ağustos ayı için yine konut satış rakamında düşüş yaşanma riskini doğurdu. Emlak365.com


Yorumlar (0)