Bakan Az Önce Duyurdu: 1 Milyon TL Destek Vereceğiz!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir açıklama yaparak 1 Milyon TL'lik destek müjdesi verdi. Bakan Varank bu desteklerden akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ'lerin yararlanabileceğini söyledi.

Bakan Az Önce Duyurdu: 1 Milyon TL Destek Vereceğiz!
Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank, devlet destekleri hakkında açıklama yaptı. KOSGEB'in bugün itibariyle “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temasıyla üçüncü çağrıya çıktığı duyuruldu. Bu çağrı ile KOBİ'lere 1 Milyon TL'ye kadar dijitalleşme desteği verileceği bildirildi.

KOSGEB DESTEKLERİ 2021

Yazılı bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İmalat sanayisinde dijital dönüşüm büyük bir önem verdiğimiz alandır. 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ile 11. Kalkınma Planı içerisinde de buna yer verilmiştir. Bunun üzerine bizler de dijital teknolojilerle verimliliğin artması, kaliteli ürünlerin üretilmesi ve KOBİ'lerimizin rekabet güçlerinin geliştirilmesini hedeflerimiz arasına yerleştirdik.” dedi.

Koronavirüs sürecinin tüm sektörleri değişime zorladığını söyleyen Bakan Mustafa Varank, “Salgın süreci iş yapma tarzlarında radikal değişimlere neden oldu. Bu dönemde daha önce işlerliği olmayan birçok kavram hayatımıza girdi. Algın ile beraber imalat sektöründe dijitalleşmenin önemi çok daha fazla arttı. KOBİ'ler de iş süreçlerinin aksamalarını önleyebilmek için imalat aşamalarına dijitalleşmenin unsurlarını entegre etmeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

İMALAT SEKTÖRÜNE DİJİTALLEŞME DESTEĞİ

İmalat sektöründe dijitalleşmenin ana hedef haline geldiğini söyleyen Mustafa Varank, “Artık bizim imalat sektörüne dijitalleşmenin önemini anlatmamıza gerek kalmadı. Şartlar bu sektörü o tarafa doğru yönlendirdi. Biz de bunu yaygınlaştırmak ve kolaylaştırmak için KOSGEB olarak KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek programı kapsamında İmalat Sanayinde Dijitalleşme teması ile yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Bu üçüncü çağrımız ile akıllı dijital teknolojileri geliştiren ve bunları aktif olarak imalat süreçlerine entegre eden KOBİ'leri destekleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

1 MİLYON TL DESTEK ÖDEMESİ

İmalat Sanayinde Dijitalleşme teması ile çağrıya çıkıldığında verilen destekleri de açıklayan Bakan Mustafa Varank, “Bu çağrıya ilk defa 2019'da çıkmış ve toplamda 258 KOBİ'ye 71,5 Milyon TL'lik destek vermiştik. 2020'de ikinci çağrıda 396 KOBİ'ye 158 Milyon TL'lik destekte bulunmuştuk. Üçüncü olan bu çağrımızda ise KOBİ'lere 300 Bin TL geri ödemesiz ve 700 Bin TL geri ödemeli olmak üzere 1 Milyon TL destek vereceğiz. Başvuruları 17 Mayıs'a kadar alıp değerlendirme sürecinin ardından Temmuz ayında da sonuçları açıklayacağız.” dedi.
Yorumlar (0)