Bakan Selçuk Açıkladı! Kısa Çalışma ve İşsizlik Maaşı Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı alan vatandaşları yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu.

Bakan Selçuk Açıkladı! Kısa Çalışma ve İşsizlik Maaşı Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı alan vatandaşları yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Uzun zamandır ödemelerin ne zaman yapılacağını merak eden vatandaşlar, Bakan Selçuk’un son dakika yazılı açıklamasıyla bu sorunun yanıtını öğrendi. Çalışma Bakanı Selçuk, yayınladığı yazılı açıklamasında kasım ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri hakkında bilgilere değindi.

Açıklamasında, ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını, IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını hatırlatan Selçuk, “işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri 4 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.” açıklamasını yaptı. Bu açıklamayla birlikte İŞKUR’dan işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği alan vatandaşların maaşları 4 Aralık 2020 tarihinde belirtmiş oldukları banka hesaplarına otomatik olarak yapılacak.Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması durumunda verilen maaş türüdür. İşyerinde üç ayı aşmamak kaydıyla sigortalı çalışanlara verilen bu ödeme desteği, özellikle koronavirüs salgını dolayısıyla iş yerini kapatmak veya ticari faaliyetlerini kısıtlamak durumunda olan işyerlerinde çalışanlara verilmektedir.Kısa çalışma ödeneği alabilmek için işverenin İŞKUR’a müracaat etmesi gerekmektedir. İŞKUR müfettişleri tarafından yapılan incelemenin ardından uygun bulunması halinde, o iş yeri için kısa çalışma ödeneği uygulamasına geçiş yapılabilir. Bunun dışında kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması gerekmektedir.İşsizlik Maaşı Nedir?Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemeye işsizlik maaşı denir. Sözleşmesi sonlandırılan işçiler 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurarak bu maaş hakkından yararlanabilir. Çalışma Bakanlığı’na göre, 2020 yılında en düşük işsizlik maaşı bin 177 lira olurken en yüksek işsizlik maaşı 2 bin 354 lira olarak açıklanmıştır.Emlak365.com


Yorumlar (0)