Bakan Selçuk, Kadınlara Verilecek Destekleri Anlattı

8 mart öncesi açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınların iş ve aile yaşamı arasında uyumu sağlayabilmeleri için yarı zamanlı çalışma ve sigorta prim desteğinin sağlanacağını söyledi.

Bakan Selçuk, Kadınlara Verilecek Destekleri Anlattı
8 mart öncesi açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınların iş ve aile yaşamı arasında uyumu sağlayabilmeleri için yarı zamanlı çalışma ve sigorta prim desteğinin sağlanacağını söyledi. Selçuk, doğum yapan anneler için evde bakım desteği verilmesi, doğum izni düzenlemeleri ve kreş desteği gibi alanlarda düzenlemeler yapılacağını da açıkladı. Bu yeni düzenlemeler için özel bir bütçe ayırıldığını belirten Selçuk, ocak ayı sonu itibarıyla toplam 14 bin 564 çalışan anneye 8 milyon Euro’yu aşan hibe ödemesi yapıldığını açıkladı. Proje kapsamında görevlendirilen 5 bin 85 sertifikalı bakıcı için ise toplam 640 bin 700 Euro ödeme yapıldığı belirtildi.

Yüzde 30’luk Kota Kadınlara Ayırıldı

Projelerde ve destekleme çalışmalarında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile işbirliği içinde hareket ettiklerini söyleyen Selçuk, SYDV içinde yıllı destek kotasının yüzde 30’luk kısmının yalnızca kadınlar için kullanıldığını belirtti. Selçuk, projeler içinde İş’te Anne projesi ile 44 bin kadına istihdam sağlanırken Evde Çocuk Bakımı Projesinden 25 bin kadına destek sağlandığını açıkladı. Ayrıca 16 bin kadının ilk defa bu dönemde sosyal güvenlik uygulamalarından yaralandığını yine Bakan Selçuk tarafından açıklandı.

Kadın Akademisyen Oranı Yüzde 45 Seviyesine Yükseldi

Kadınların iş hayatında ve sosyal yaşamda çok büyük bir öneminin var olduğunu hatırlatan Selçuk, okuryazar kadın sayısındaki artışa değindi. Mimar, avukat ve bankacılık alanlarında kadın istihdamının büyük ölçüde olduğunu söyleyen Selçuk, dikkat çeken kadın akademisyen oranlarını yüzde 45 olarak açıkladı. Yüzde 45’lik orana sahip olan kadın akademisyen sayısı bu oran ile AB kadın akademisyen sayısını yüzde 5’lik puan ile geride bıraktığını açıkladı. 468 bine yakın ‘ Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Ekonomik Güçlenmesi’ konusunda seminer verdiklerini hatırlatan Selçuk, kamu çalışanlarının yüzde 40,33’ünün kadın olduğunu belirtti.
Yorumlar (0)