Bakanlığın Aile Yardımları! Binlerce TL Nakit Destek Para Yardımı Hesapta

İhtiyaç sahiplerine yönelik destek programları kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çok farklı alanlarda yardım sağlıyor.

Bakanlığın Aile Yardımları! Binlerce TL Nakit Destek Para Yardımı Hesapta
İhtiyaç sahiplerine yönelik destek programları kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çok farklı alanlarda yardım sağlıyor. İhtiyaç sahibi olan ailelere sağlanan bu destekler ile vatandaşların içerisinde bulundukları zor durumdan en kısa sürede kurtulmaları amaçlanıyor.

Ailelerin daha kaliteli bir yaşama sahip olmaları adına sağlanan Aile Bakanlığı desteklerinin neler olduğunu sıra sıra aktarıyoruz.

AİLELERE 7 KALEMDE SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ

Ailelerin yeni bebek sahibi olduklarında, evlerine bakım onarım yaptırmak istediklerinde, elektrik faturalarını ödeyemediklerinde, eğitim masrafları için, temel erzak ve gıda ihtiyaçlarında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye giriyor.

1300 TL Doğum Parası

Aile Bakanlığı annelerin yeni doğum yapması durumunda ailelere destek parası ödüyor. Özel koşul olmadan sağlanan bu destek tüm ailelere birinci çocuk için 300 TL İkinci çocuk için 400 TL Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak toplam 1300 TL ödenir.

20.000 TL Bakım Onarım Parası

Sağlıksız, çok kötü koşullarda yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin evlerine bakım onarım desteği sağlanır. İl ilçe SYDV'ler tarafından sağlanan bu destekte üst limit 20 bin TL'ye kadar çıkar.

Elektrik Fatura Desteği

Aile Bakanlığından sosyal yardım alan vatandaşlara ödenen fatura desteği hanede yaşayan kişi sayısına göre artar. 2021 yılı için sağlanan destek tutarı 53 TL ile 106 TL arasında değişir. Ödemeler fatura bedelinden düşülür, nakit ödenmez.

Asker Yakınlarına Destek

Vatani görevini yapan askerlerin ailelerinin sosyal güvencesi yoksa ve ihtiyaç sahibi konumunda ise Aile Bakanlığı bu süreç boyunca destek sağlar. 400 TL olarak yapılan ödemeler 2 ayda bir sağlanır.

İşe Yönlendirme ve Başlama Yardımı

Sosyal yardım alan ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara 100 TL işe başvuru yardım parası, işe başvuruların kabul edilmesi durumunda ise 852 TL işe başlama parası ödenir.

Gıda Yardımı

Ailelere sağlanan en önemli desteklerden biri temel gıda desteği. Aile Bakanlığı vatandaşlara düzenlik gıda yardımı sağlayarak ev ekonomisine destek olur.

TÜM BU DESTEKLER İÇİN BAŞVURU İŞLEMLERİ

Tüm bu destek ödemeleri için tüm ayrıntılara dair detaylı bilgi ve başvuru işlemleri vatandaşların yaşadıkları ilçelerde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılır. Bu kurumlar Aile Bakanlığı'na bağlı hizmet verirler ve kaymakamlık bünyesinde yer alırlar.
Yorumlar (0)