Bakanlık Açıkladı! ABD Dış Ticaret Açığı 1,9 Arttı

Pandemi döneminde korumacı politikalara önem veren ABD yönetiminin ekonominin toparlanması ise dış ticarete ağırlık vermesi beklenirken, dış ticaret açığının 1,9 oranında artış gösterdiği ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı.

Bakanlık Açıkladı! ABD Dış Ticaret Açığı 1,9 Arttı
Pandemi döneminde korumacı politikalara önem veren ABD yönetiminin ekonominin toparlanması ise dış ticarete ağırlık vermesi beklenirken, dış ticaret açığının 1,9 oranında artış gösterdiği ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ocak ayına ilişkin diğer dış ticaret verilerine de yer verildi. Aralık 2020 döneminde 67 milyar dolar olarak belirlenen dış ticaret açığı artış gösterdi. Ocak ayında 67,5 seviyesinde olması öngörülen dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Verilere göre ABD dış ticaret açığı ocak ayında 1,9’luk artış sonucuna 68,2 milyar dolar olarak belirlendi.

Ticaret Açığı Çin’de Aşağı Yönlü Hareketlendi

Açıklamada yer alan diğer verilere göre ABD ihracatı aralık ayına göre yüzde 1 artarak 191,9 milyar dolara yükselirken, ithalat aynı dönemde yüzde 1,2 artış ile 260,2 milyar dolar seviyesine ulaştığı belirlendi.

Ocak ayında ABD’nin Meksika’ya ihracatı 20,7 milyar dolara yükselirken, ithalat değeri 32,6 milyar dolar olarak açıklandı. Veriler sonucunda ABD ile Meksika’nın dış ticaret açığı bir önceki aya göre yüzde 15,5’lik artış sonrası 11,9 milyar dolara yükseldi. Almanya ile artış gösteren dış ticaret açığı ise yüzde 26,3 artış ile ocak ayında 7,2 milyar dolara ulaştı. Azalma gösteren Çin dış ticaret açığı ise yüzde 3,2 azalma ile 27,2 milyar dolara geriledi.

ABD ocak ayını kapsayan dönemde Meksika ve Almanya ile dış ticaret açığı artarken, ilişkilerin değişken olduğu Çin ile azaldığı dikkat çekti.

Açık Veren Ticari Partnerler Sıralandı

2020 yılı dış ticaret verilerini ortaya koyan Ticaret Bakanlığı, açıklamasında dış ticaret açığında azalma gösteren ülkelere de yer verdi. Bu ülkeler arasında ABD’nin yanında Japonya, İtalya, Fransa, Hindistan, Singapur ve Güney Kore gibi ülkeler bulunduğu ortaya koyuldu.
Yorumlar (0)