Bakanlık Düğmeye Bastı! Elektrik, Su, Doğalgaz Faturası Ödeyen Herkesi İlgilendiriyor...

Enerji Bakanlığı milyonlarca fatura sahibini yakından ilgilendiren yeni bir düzenlemeye imza attı. Son dönemde çok tartışılan güvence bedeli iadesi hakkında yapılacak olan düzenleme kapsamında artık vatandaş yatırdığı parayı değerinde iade alabilecek. Güvence parası TÜFE üzerinden hesaplanarak vatandaşa iade edilecek, bu sayede vatandaşın parası zamanla pula dönmeyecek.

Bakanlık Düğmeye Bastı! Elektrik, Su, Doğalgaz Faturası Ödeyen Herkesi İlgilendiriyor...

Fatura ödeyen herkesi ilgilendiren güvence bedeli hakkında Enerji Bakanlığı gelen yoğun eleştiriler üzerine düğmeye bastı.Konu hakkında açıklama yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez söz konusu uygulamanın rutin bir uygulama olduğunu ve güvence bedelinin diğer ülkelerde de alındığını belirterek alınan bu paraların değerini koruyacak yeni bir çalışmaya hazırlandıklarını duyurdu. 

Bakan Dönmez abonelik sözleşmesi imzalayan kişilerden alınan güvence bedelini hizmet türüne göre belirlenecek olan birim üzerinden belirleyeceklerini, güvence bedeli olarak yatırılan paranın değerini korumak için vatandaşın lehinde düzenlemeler yapacaklarını söyledi. 

GÜVENCE BEDELİ NEDİR?

Elektrik, su ve doğalgaz aboneliği gibi görevli tedarik şirketleri tarafından sunulan hizmetleri almak isteyen kişilerden kullanım yerinin değişmesi, imzalanan sözleşmenin feshedilmesi ve perakende satış sözleşmesinin sona erdirilmesi gibi durumlarda tüketici tarafından o tarihe kadar kullanılan enerjinin tüketim bedelinin ödenmemesi ihtimaline karşılık olarak aboneler tarafından peşin olarak yatırılan para tutarıdır.

Tüketici tarafından abonelik başvurusu yapılırken görevli tedarik şirketine peşin olarak ödenen bu rakam aboneliğin iptal edilmesi ya da sona erdirilmesi durumunda yapılan sorgulamada borcu bulunmadığı tespit edilirse iade edilmektedir. Alınan güvence bedeli elektrik, su ve doğalgaz aboneliği için değişmekte olup yine görevli tedarik şirketine göre ve şehirlere göre de farklılıklar gösterebilmektedir.

SU, DOĞALGAZ, ELEKTRİK FATURASI GÜVENCE BEDELİ İADESİ İÇİN DÜZENLEME YAPILACAK! 

Bakan Dönmez konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında güvence bedelinin tedarik şirketince kullanım yerinin değişmesi, perakende satış sözleşmesinin sona ermesi, sözleşmesin feshi gibi durumlarda abonelik hizmeti alan tüketicinin o tarihe kadar olan tüketiminden kaynaklanan borcunu ödememesi halinde borcuna mahsup edilmek üzere alındığını belirterek "Abonelik esnasında alınacak güvence bedellerine ilişkin kurallar Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile hüküm altına alınmıştır. Tüketicilere ait güncellenmiş güvence bedelleri elektriğin kesilmesinden en az 30 gün sonra tüketicinin borçlarından mahsup ediliyor" diyerek mahsuplaşma yöntemine gidildiğini söyledi. 

Vatandaş için sıkıntılı olan süreçte bu noktada  başlıyor. Çünkü özelliklede uzun yıllar abonelikler devam ettiği için deyim yerindeyse vatandaşın parası pul haline geliyor. Yıllar içinde söz konusu rakamlar güncellense de vatandaş büyük kayıplar yaşıyor. Yaşanan bu sorunun çözümü için bakanlık yapmış olduğu yeni çalışma ile güvence bedeli öngörülebilir miktarlarda belirlenecek ve iade sürecinde değerini korumuş olacak. Meskenlerde bugün geçerli olmak üzere evlerde elektrik aboneliği başvurusu için kilovatsaat başına 37.6 lira güvence bedeli tahsil edilmekle beraber ortalama 6 kW tüketimi olan abonelerden bu kapsamda 226 TL güvence bedeli tahsilatı yapılıyor. 

Bakanlık tarafından her sene ortalama 1 milyon aboneden bu kapsamnda 226 milyon liralık güvence bedeli toplandığı belirtilirken söz konusu düzenleme büyük önem taşıyor.

Yorumlar (0)