Bakanlık Nakit Para Veriyor! İşe Başlama Ve İşe Yönlendirme Sosyal Yardımları!

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden işe başlayacak veya işe yönlendirileceklere sosyal yardım ödemesi yapılıyor. İşe başlama ve işe yönlendirme sosyal yarımları ne kadardır ve kimlere verilir?

Bakanlık Nakit Para Veriyor! İşe Başlama Ve İşe Yönlendirme Sosyal Yardımları!

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlar yönelik çok çeşitli sosyal yardım programı düzenleniyor. Bu programa göre vatandaşlar kendi durumlarına uyan sosyal yardım programına başvurmaları halinde nakit olarak devlet detseği alabiliyorlar. Bu devlet destekleri çok fazla bilinmediğinde çoğu vatandaş da bu yardımlardan yararlanamıyorlar.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden çok sayıda vatandaşa iş imkanı sağlanıyor. Düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan vatandaşların İŞKUR üzerinden iş başvuru ve işe yerleştirme süreçlerinde deAile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım ödemesi yapıyır. Bunun için iki ayrı sosyal yardım programını uygulayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yolla vatandaşlara direkt olarak nakit destek sağlıyor.

İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3294 sayılı kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasında 18-55 yaş aralığında olanlar için bir sosyal yardım programı düzenledi. Buna göre sosyal yardım alan haneler içierisinde kapsama uyan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca İŞKUR'a çalışabilir olarak bildirilirler. Bu vatandaşlar da İŞKUR tarafından kendilerine uygun işlere yönlendirilirler. Bu iş görüşmelerini yapan vatandaşlara bakanlık tarafından sosyal yardım ödemesi yapılır. Bu kapsamda 1 yıl içerisinde en fazla 3 defa her seferinde 280 TL ödeme yapılmaktadır.

İŞE BAŞLAMA YARDIMI

İşe yönlendirme yardımı şartlarında olduğu gibi tüm şartlar işe başlama yardımında da geçerli. Ancak bu yardımı İŞKUR tarafından işe yönlendirilen ve bir sosyal güvenceli işe başlayan vatandaşlar alabilmekteler. Bir defaya mahsus olarak verilen bu sosyal yardım brüt asgari ücretin üçte birine denk gelmektedir. Bu sosyal yardımdan bir kişi bir yıl içerisibde yalnızca bir defa yararlanabilirler.

Yorumlar (1)
Adnan 1 ay önce
Daha bisey görmedik işkur bana takık heralde durumu iyi olana veriyor