Bakanlık Nakit Para Veriyor! Milyonlarca Vatandaşa Her Ay Sosyal Yardım Ödemesi Yapılıyor!

Türkiye'de koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerinden dolayı ihtiyaç sahibi vatandaşların sayısı oldukça arttı. Devlet tarafından verilen sosyal yardımlar için ise başvuru rekorları kırılıyor. Peki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kimlere, hangi nakit sosyal yardımları veriyor? İşte devletin verdiği sosyal yardımlar listesi...

Bakanlık Nakit Para Veriyor! Milyonlarca Vatandaşa Her Ay Sosyal Yardım Ödemesi Yapılıyor!

Koronavirüs salgınının olumsuz etkisi nedeniyle ekonomi özellikle dar gelirli vatandaşlar için olumsuz bir hal aldı. Geçim sıkıntısının artması ve pahalılaşan hayat vatandaşları devlet tarafından verilen nakit sosyal yardımlara yönlendirdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da çeşitli sosyal yardım programları ile vatandaşların bu olumsuz süreci atlatmak istiyorlar. Bunun için de sosyal yardımlara olan ilgi bir hayli yükseldi. 

Devlet koronavirüs sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşları çeşitli sosyal yardım programları ile destekledi. Milyonlarca vatandaşa 1.000 TL sosyal yardım ödemesi yapıldı. Ramazan ayından önce ise yaklaşık 2 milyon vatandaşa 1.100 TL sosyal yardım ödemesi yapıldı. Bunların yanından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sürekli olan sosyal yardım programları ile vatandaşları nakit yardımlarda bulunmaya devam ediyor. Peki hangi vatandaşlar devletten hangi sosyal yardımları alabilirler?

HER ANNEYE DOĞUM YARDIMI!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2015'ten sonra her anneye doğum yardımı veriliyor. Bunun için canlı doğum gerçekleşltirilmesi yeterli oluyor. Bu sosyal yardımı almak isteyen annelerin bir başvuru yapmaları gerekiyor. Ancak bazen babaların da başvuruları kabul ediliyor. Doğum yardımı kapsamında annelere öze olanrak birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yardımlar ise her çocuk için tek seferlik olarak veriliyor. 

MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE 400 TL SOSYAL YARDIM

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı askerlik vazifesini yerine getiren askerlerin ailelerine de sosyal yardım ödemesi yapıyor. Bu sosyal yardımlar askerlik görevlerini yapan askerlerin sosyal güvencesi olmayan ailelerine yapılıyor. Vazifesini yapan asker evli ise eşine bekar ise anne veya babasına bu sosyal yardımlar ödeniyor. Ödemeler ise her iki ayda bir aylık 400 TL olarak hesaplanıp yapılmaktadır.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLARA YAŞLI AYLIĞI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üzeri vatandaşlara da sosyal yardım veriliyor. Bu sosyal yardımı almak isteyen vatandaş ile varsa eşinin kişi başı aylık gelirleri 852 TL'den az olmalıdır. Ödemeler aylık olarak yapılırken 763 TL'lik yaşlı aylığı ödemesi hesaplara yatıyor. 

ENGELLİ VATANDAŞLARA ENGELLİ AYLIĞI 

Devlet tarafından engelli vatandaşlara da sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yarımlar belirli kurallara göre veriliyor. Sosyal güvencesi olmayan ve hane içi kişi başı aylık geliri 852 TL'den az olan vatandaşlara yapılmaktadır. Bu sosyal yardımı yüzde 40 ve üstü engelli vatandaşlar alabilmekteler. Yüzde 40 ile yüzde 69 arası engeli bulunan vatandaşlara 609 TL, yüzde 70 ve üzeri engeli olan vatandaşlara 914 TL aylık ödeme yapılıyor. 

KRONİK HASTALIK YARDIMI

Tüberküloz ve SSPE hastalığı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımları içerisinde yer alıyor. Bu hastalıklardan dolayı mali kayıplar yaşayan vatandaşlara düzenli olarak najdi yardım yapılıyor. Bu hastalar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her ay 1.658 TL sosyal yardım ödemesi yapıyor. 

Yorumlar (0)