Bakıma Muhtaç Yakınına Bakanlara Her Ay 1657 TL Evde Bakım Maaşı! Kimler, Nasıl Alır? Başvuru Ekranı

Devlet tarafından sağlanan çok sayıda destek ödemesi arasından en fazla kullanılanlarından birisi evde bakım maaşlarıdır.

Bakıma Muhtaç Yakınına Bakanlara Her Ay 1657 TL Evde Bakım Maaşı! Kimler, Nasıl Alır? Başvuru Ekranı
Devlet tarafından sağlanan çok sayıda destek ödemesi arasından en fazla kullanılanlarından birisi evde bakım maaşlarıdır. Türkiye geneli on binlerce vatandaşın faydalandığı evde bakım maaşı ödemeleri düzenli ve aylık ödenir. Yılda iki defa zam alan evde bakım maaşları 2021 yılı başında da güncellendi. Temmuz ayında memur maaşları ile birlikte bir zam daha alacak olan evde bakım maaşı ödemeleri için bilinmesi gereken tüm ayrıntıları derledik.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı; engelli, hasta, kendi bakımını yapamayacak durumda olan, kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan aile bireylerinin bakımını yapanlara ödenen devlet desteğidir. Aşağıda yer alan başvuru koşullarının sağlanması durumunda ödenen evde bakım maaşı ödemeleri her ayın 2. haftası ile 3. haftasında ödenir. Evde bakım maaşı ödemelerinden faydalanmak için bakanlık tarafından edilen edilen koşullar şunlardır.EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU KOŞULLARI

Evde bakım maaşı ödemelerinden faydalanmak için hem başvuruda bulunan aile bireyinin sağlaması gereken koşullar hemde bakımı yapılacak kişi tarafından sağlanması gereken şartlar bulunmakta. Aile hane gelir şartı başta olmak üzere Aile Bakanlığı tarafından açıklanan tüm koşullar şu şekilde;

* Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olması gerekiyor.

* Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır engelli” İbaresi "evet" olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir.

* Bakımı yapılacak kişinin kendi başına ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması bir diğer koşul.

* Bakımı yapılacak olan vatandaş ile bakımı yapan kişinin aynı evde yaşaması gerekiyor. Bunun tam tersi durumlarda ise ihtiyaçların tam karşılanmayacak olması nedeniyle ödeme yapılmaz.EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR VE NE ZAMAN ÖDENİR?

Evde bakım maaşı ödemeleri için başvuruda bulunacak olan kişilerin, başvuruları onayladığında ödemeler her ayın belli dönemlerinde yapılır. Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenen evde bakım maaşı ödemeleri her ayın ikinci haftasının başı ile üçüncü haftasının sonunda ödenir. Ödemeler genellikle her ayın 10. günü ile 25. günü arasında hesaba yatar. 2021 yılında evde bakım maaşı 1657 TL olarak ödenir.

EVDE BAKIM MAAŞI ALMAK İÇİN BAŞVURU EKRANI

Evde bakım maaşı ödemelerinden faydalanmak isteyenler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvurularını yapacaklar. Başvuru esnasında hasta durumda olan vatandaşın gitmesine gerek yok. Kurum tarafından talep edilen evrakların teslimi ile başvurular tamamlanacak.
Yorumlar (0)