EKONOMİ

Bakır Fiyatları Şubat’ta Son 10 Yılın Zirvesine Çıkış Yaptı!

Bakırda arz endişeleri yükselirken, fiyatlar ise son 10 senenin zirve noktasına ulaştı. Ton başına bakır fiyatları Ağustos 2011 senesinden buyan ilk kez 9.000 doların üstüne çıktı. Son bir yıl içinde ise %95 yükseliş yaşandı.

Arz endişelerinin artmasına bağlı olarak bakır fiyatlarından ton başına 9.130 dolara yakın konumda bir fiyat değeri gündeme geldi. Londra Metal Borsası’nda fiyatlar %2,8’lik yükseliş ile son 11 ay içindeki yükseliş toplamını %95’e ulaştırdı.

Bakır Yükselişi ve Arzda Kayıp

Bakır fiyatları 2021 senesi başından buyana %18 yükselişi gündeme getirirken Ağustos 2011 tarihinden buyana ton fiyatlarında ilk defa 9.000 dolar üzerinde bir fiyat görüldü.

Son aylar ele alındığında bakır fiyatlarında hızlanan yükseliş hareketi, sektör üzerinde pandemi ardından artacak talebe yetişemeyecekleri beklentisini oluşturdu. Goldman Sachs bakırla yakından ilgili olarak yayımladığı rapor kapsamında bakır arzında son 10 senenin en büyük açığının yaşanmasının beklendiğini vurguladı.

Söz konusu olan raporda “Yıl başındaki düşüş envanter yılın ilk çeyreğindeki mevsimsel üretim azalışından daha kötü bir tabloya yansıyor. Bu trendler bakır arzında eksikliğin önümüzdeki aylarda devem edeceğini gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

Goldman Tahminleri

Goldman, 1 senelik bakır fiyatı hedefini ie ton başına 10.500 dolar şeklinde açıklarken, bu 10.110 dolarlık tarihi zirvenin de bir çırpıda aşılması anlamına geliyor. Bakır fiyatındaki bu artış ise daha önceden bu emtia cinsine yönelik alım gerçekleştirmiş olan yatırımcının yüzünü güldürdü.

Goldman tarafından yapılan bu rahminde temel uyarı bakır arzının talepleri bir süre ardından karşılamayacak olması. Eğer arz miktarı artar ise değer kazanımı bir süre daha doygunluk sağlanan kadar devam edecek.

Şuan analistler bakır için önümüzde yer alan ilk 2 ay içinde yüksek performansın korunacağını belirtiyorlar. Çünkü arz üzerinde yer alan daralma ile taleplerin etkisi daha fazla yükseliyor. Bakır için fiyat dengelenmesinin yaşanması ise arzın gerekli ölçüde karşılanmasına ve alım işlemlerinde doygunluğa ulaşılmasına bağlı. Analistler bu ay içinde gelişecek olan arz oranını izleyeceklerini ve buna göre uzun vadeli bir fiyat tahmini yapacaklarını bildiriyorlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir