Banka Hesabı Olan Herkesi İlgilendiren Karar! Zorunluluk 1 Mayıs'ta Kalkıyor

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile bankacılık alanında milyonları ilgilendiren tarih açıklandı. BDDK bankacılık alanında 1 Mayıs tarihinden itibaren ıslak imza zorunluluğunun kalkacağını ilan etti.

Banka Hesabı Olan Herkesi İlgilendiren Karar! Zorunluluk 1 Mayıs'ta Kalkıyor
Resmi Gazete'de yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararı kapsamında, ıslak imza zorunluluğu tarih oluyor. Bankalar 1 Mayıs tarihinden itibaren ıslak imza almadan yeni müşteri edinebilecekler. Banka müşterileri de ıslak imza olmadan bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

1 MAYIS'TA ISLAK İMZA ZORUNLULUĞU KALKIYOR

1 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete'de, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yeni düzenlemesi yer aldı. 'Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik' kapsamında yayımlanan düzenleme ile bankacılık işlemleri yeni boyut kazanmış oldu.

1 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacak düzenleme kapsamında çok sayıda bankacılık işlemleri için müşterilerin veya diğer vatandaşların ıslak imza atmalarına gerek kalmayacak. Vatandaşlar yeni yönetmelik kapsamında banka çalışanı ile fiziksel olarak aynı ortamda olmalarına gerek olmadan işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Uzaktan Kimlik Belirleme Sistemi

Söz konusu düzenleme kapsamında bankalar gerçek kişilerin uzaktan kimlik tespiti sonrası, süreci yönetebilecekler. Bu kapsamda vatandaşlar da bankaya gitmeye gerek kalmadan işlemlerini tamamlayabilecekler. İşlemler görüntülü görüşme ile yapılacak. Yapılan görüntülü görüşmede olası riskler dikkate alınarak yeterli güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturulması zorunlu olacak. Ayrıca görüntülü görüşme şifrelenmiş güvenli iletişim ile gerçekleştirilecek.

İŞLEMLER DAHA HIZLI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

1 Mayıs tarihi itibariyle uygulanmaya başlayacak olan sistem ile vatandaşların işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacak. Zamandan, maliyetten ve iş gücünden tasarruf edilmesi imkanı doğacak. Müşteri olma süreci en fazla 10 dakikalık bir sürede tamamlanabilecek.

Uygulama bankalar için mesai, kağıt, döküman gibi maliyetlerin olmamasına, müşteriler için ise zaman ve kolaylık sağlayacak.
Yorumlar (0)