Banka Hesabı Olan Milyonlar Dikkat! Sakın Unutmayın Her Bankadan Ayrı Ayrı Duyuru Geldi

Bankada kalan alacaklara ilişkin duyuru geldi. Unutulan alacakların alınabilmesi için başvuruda bulunacak vatandaşların son başvuru tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. İşte o açıklama detayları.

Banka Hesabı Olan Milyonlar Dikkat! Sakın Unutmayın Her Bankadan Ayrı Ayrı Duyuru Geldi
Bankalarda hesabı olan milyonlarca vatandaş için her banka ayrı ayrı duyuru yayımladılar. Bankalardan yayımlanan duyuru ile daha önceden unutulan alacaklar için başvuru yapılması gerektiği ilan edilirken duyurularda bu başvuruların ne zamana kadar yapılabileceği ilan edildi.

MAYIS SONUNA KADAR SÜRESİ VAR

2021 yılı için yayımlanan duyurular kapsamında bankalar daha önceki süreçlerde, alacaklara dair bilgi vermişlerdi. Yayımlanan duyurularda, son 10 yıl içerisinde bankada unutulan alacaklar için başvuru yapılması gerektiği aksi takdirde bu alacakların devrinin gerçekleştirileceği ilan edildi.

Hem kamu bankalarının hem özel bankaların ayrı ayrı ve kendi müşterileri için yayımladıkları duyurularda, vatandaşların 1 Haziran tarihine kadar başvurularının yapmaları gerektiği duyurulmuştu. Bankaların bu ayrı ayrı duyurularının ardından yeni bir hatırlatma geldi.

HER BANKA İÇİN AYRI AYRI DUYURU GELDİ

5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62 nci maddesinin birinci fıkrasına ve 01.11.2006 tarih 26333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” ilgili maddesi gereğince kamu ve özel bankalar ile yatırım şirketleri; zaman aşımına uğramış/uğrayacak olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarına dair duyuru geldi.

O Duyurularda Bankalar...

Yayımlanan duyurularda bankalar söz konusu alacaklar için son gün uyarısında bulundular. Bu uyarılarda alacakların devri için vatandaşların 31 Mayıs tarihine kadar başvurularını yapmaları gerektiği bir kez daha vurgulandı.

Ziraat Bankası'nın DuyurusuVakıfbank'ın DuyurusuHSBC Bank'ın DuyurusuKendi Bankanız İçin;

Müşteriler bankada unutulan alacakları için sorgulama işlemlerini bankaların web sitelerinden yapabilirler. Bunun yanında başvuru işlemleri için şubelere gidebilirler.
Yorumlar (0)