Bankacılık Sektöründe Moody's Depremi 13 Bankanın Kredi Notu Düşürüldü! Kredi Puanı Ortalaması Düşürülen Bankalar Hangileri?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's sürpriz bir ara karara imza atarak Türkiye'nin kredi notu ortalamasını düşürmüş, metinde yapılan jeopolitik risk atfı doğalgaz arayan Türkiye'ye aba altından sopa gösterildiği yorumlarına neden olmuştu. Moody's yeni yapmış olduğu son dakika açıklaması ile bu sefer de 13 Türk bankasına ait kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Kredi notu düşürülen bankalar hangileri, kredi notu düşen bankaların isimleri, hangi bankaların kredi notu düştü, kredi notu düşen 13 banka hangisi?

Bankacılık Sektöründe Moody's Depremi 13 Bankanın Kredi Notu Düşürüldü! Kredi Puanı Ortalaması Düşürülen Bankalar Hangileri?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service ne yazık ki ülkemiz adına yine olumsuz bir karara imza aldı. 

Türk bankalarının kredi notu üzerinde uzun zamandır yapılacağı konuşulan yeni not ortalaması için beklenen açıklama geldi ve 13 bankanın kredi notu ortalamasının düşürüldüğü duyuruldu. 

MOODY'S CUMA GÜNÜ YAPTIĞI AÇIKLAMA İLE TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU ORTALAMASI PUANINI DÜŞÜRMÜŞTÜ

Hatırlanacağı üzere Moody's Cuma günü de yapmış olduğu son dakika açıklaması ile Türkiye'nin kredi notu ortalamasını düşürmüştü. 

Yapılan açıklamada ülkemizin kredi notu ortalaması B1 seviyesinden B2 seviyesine çekilirken kredi notu görünümü ise negatif olarak teyit ederek düşüşün devam edebileceği algısı yaratılmıştı. 

Kredi notu güncellemesi sonrası açıklamada bulunan Moody's Investors Service analistleri Sarah Carlson ve Yves Lemay güncelleme hakkında yapmış oldukları değerlendirmede dış kırılganlıklar, ödemeler dengesi ve döviz rezervlerinde yaşanan erimeye dikkat çekerek "Türkiye'nin dış kırılganlıkları muhtemelen artan bir şekilde ödemeler dengesi krizinde somutlaşacak.

Türkiye'nin kredi profiline yönelik risklerin artması ile birlikte, ülkenin kurumları bu zorlukları etkin bir şekilde çözmekte isteksiz ya da çözemiyor görünüyor" diyerek not düşüşün gerekçelerini sıralamış, bu güncelleme sonrası gözler bankaların kredi notu ortalamasına çevrilmişti. 

ÜLKE PUANI SONRASI BANKALARIN KREDİ NOTU ORTALAMASI PUANI DA DÜŞÜRÜLDÜ !

Bloomberg HT tarafından yapılan habere göre Moody's Investors Service, Döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notu puanı için 12 bankanın ismini açıklarken, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bir bankanın uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak ve üç bankanın uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu düşürdüğünü duyurdu. 

MOODY'S KREDİ NOTU DÜŞEN BANKALAR LİSTESİ! HANGİ BANKALARIN KREDİ NOTU DÜŞTÜ, KREDİ NOTU DÜŞEN BANKALARIN İSİMLERİ HANGİSİ?

 • Akbank,
 • Alternatifbank,
 • Denizbank,
 • HSBC Bank AŞ (Türkiye),
 • QNB Finansbank,
 • T.C. Ziraat Bankası,
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB),
 • Garanti BBVA,
 • Halk Bank,
 • İşbank,
 • Vakıfbank 
 • Yapı Kredi.

BANKALARIN KREDİ NOTUNUN DÜŞMESİ YİNE VATANDAŞA ZARAR VERECEK, KREDİ FAZİLERİ YÜKSELEBİLİR! 

Ne yazık ki tıpkı normal vatandaşın olduğu gibi bankaların da kredi not ortalaması büyük önem taşıyor. Vatandaş bankadan kredi çekerken kredi notu ortalamasına bakılırken bankalar da borçlanırken bu not ortalaması üzerinden sunulan faiz oranlarından yararlanıyor. 

Yani kredi notu düşük olan bankalar daha yüksek oranlarla özsermaye bulurken bu da daha yüksek maliyetle aldıkları nakit parayı vatandaşa kredi olarak dağıtırken daha yüksek faiz oranları uygulamalarını zorunlu hale getiriyor. 

Emlak365.com