Bankada Parası Olanlar Üzülecek! Dolar Cazibesini Yitirdi, 32 Günlük Vadeli TL Mevduat Hesabı Faiz Oranları Düşüşe Geçti

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı.

Bankada Parası Olanlar Üzülecek! Dolar Cazibesini Yitirdi, 32 Günlük Vadeli TL Mevduat Hesabı Faiz Oranları Düşüşe Geçti
Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı. Dolar kurunu düşürmek için zorunlu olarak Türk Lirasının cazibesini arttırmak amacı ile bankaların fonlama maliyetleri yükseltilmiş, bankalar yeniden mevduat hesaplarına yöneltilmişti. Bu süreçte daha fazla mevduat toplamak zorunda kalan bankalar zorunlu olarak vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını yükseltmişti.

8.57 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu kıran dolar kuru 2020 yılının Haziran ayında başlatılan parasal sıkılaşma politikası ile düşüşe geçmişti. Dolar kuru dünkü kapanış fiyatı ile 7.03 TL seviyesini görürken ne yazık ki bazı bankalar mevduat faizinde yeniden indirime gitti. Cuma günü bankaların kapanışlarını yapmasının ardından bankalardan son dakika faiz güncellemeleri haberleri geldi.

BANKALARDA SON DAKİKA FAİZ HABERİ: 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANI DÜŞTÜ! 

Bankaların dün kapanış sonrası yapmış oldukları son dakika güncellemesi ile bankada parası olanları üzecek faiz indirimi haberleri peş peşe geldi. 32 günlük faiz oranı indirimi yapan bankalar arasında Akbank'ta yer aldı. Akbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı düzenlenen kampanyanın sonlandırılması ile beraber yeniden yüzde 12 seviyesine çekildi.En yüksek faiz veren bankalar arasında yer alan QNB Finansbank tarafından da faiz indirimi yapıldı. Banka yüzde 18.15 olarak uygulamış olduğu vadeli mevduat faizi yüzde 17.80 seviyesine çekildi. ICBC Bank 32 günlük faiz oranı ise 100 baz puan faiz indirimi ile yüzde 17.75 seviyesinden yüzde 16.75 seviyesine düşürüldü.

Fibabanka kiraz hesap hoşgeldin faiz oranı da yüzde 18 seviyesinden yüzde 17 seviyesine çekildi ve 1 puanlık indirim yapıldı.EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ, TÜRK LİRASI İÇİN EN İYİ FAİZ HANGİ BANKADA?

Türk Lirası vadeli mevduat hesabı en yüksek olan banka unvanı değişmedi. Alternatif Bank VOV+ Hesap ile vadeli mevduat hesabı açan ve 4 ek ürün alan kişilere yüzde 1 + faiz imkanı ile yüzde 18.75 faizi veriliyor. Dolar vadeli hesabı olanlar için ise uygulanan 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 2.20 olarak tabloda yer alıyor.

Bu bankayı yüzde 18 oranını uygulayan Burgan Bank e mevduat hoş geldin faizi, Aktif Bank N Kolay Hesabı, ING Bank Turuncu Hesap veriyor. Odeabank Oksijen Dinamik hesap vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 17.75 olarak uygulanırken, Ziraat Bankası 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 15.50, Halkbank 32 günlük faizi yüzde 16 ve Vakıfbank arı hesabı tanışma faizi olarak yüzde 17 oranı uygulanıyor.100 BİN LİRANIN 1 AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, 100000 TL AYLIK KAÇ TL GETİRİR?

Parasını bankada değerlendirmek isteyenler için 100 bin liranın 32 günlük getirisi en yüksek faiz olan yüzde 18.75 üzerinden hesaplandığı takdirde 1.557,38 TL olarak gerçekleşiyor.

HOŞ GELDİN FAİZİ NE DEMEK, YÜKSEK FAİZ ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Bankalar daha fazla mevduat toplamak adına yeni müşteri olan kişilere hoş geldin faizi adı altında daha yüksek oranlar ile hesap açma teklifi sunmaktadır. Bankada parası olan kişilerin mümkünse her hesap yenileme döneminde mutlaka diğer bankaların oranları hakkında araştırma yapmaları, internetten daha yüksek oran verilmesi halinde e mevduat hesabı açmaları tavsiye edilmektedir.

Bankada 50 bin TL ve üzeri olan kişilere daha yüksek teklifler verilebildiği için bu tip mevduatlar için banka şube yetkilisi ile görüşülmesi ve pazarlık yapılması önerilmektedir. Bankalar müşterilerine göre faiz oranı belirlemekte olup, özellikle de kamu bankaları tarafından yüksek mevduat getiren kişilere daha yüksek faiz oranları verilebilmektedir.

Bankalarlar yapılan görüşmede 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yerine vade sonu net kazanç üzerinden karşılaştırma yapılmalı, en yüksek kazancı veren banka hesap açmak için tercih edilmelidir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)