Bankada Parası Olanlara Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Müjde! Süre Uzatıldı...

Bankada parası olanlar dikkat! Mevduat faizi stopaj oranları 2021 için beklenen müjdeli haber geldi. 2020 yılının Ekim ayında hayata geçirilen ve 31 Mart 2021 tarihinde sona erecek olan TL Mevduat Hesabı stopaj avantajı 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı. TL stopaj indirimi nedir, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde kaç, en yüksek faiz hangi bankada?

Bankada Parası Olanlara Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Müjde! Süre Uzatıldı...
Bankada parası olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren kritik bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme ile Türk Lirası hesaplarda tutulan parayı arttırmak için alınan stopaj oranı için süre uzatımına gidildi.

Türk Lirası tasarruf mevduatı tutarını arttırmak için 2020 yılının Ekim ayında hayata geçirilen düzenleme 31 Mart 2021 tarihi itibari ile sona erecekti. Ancak yapılan düzenleme ile söz konusu tarihin 31 Mayıs 2021 tarihine çekilmesine karar verildi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI! TL STOPAJ İNDİRİMİ İÇİN SÜRE UZATILDI

1 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67 nci Maddesinde Yer Alan Tevkifat Oranları Hakkındaki Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3755) kapsamında Türk Lirası mevduat hesaplarına uygulanan stopaj indirimi için süre uzatıldı.STOPAJ ORANLARI 2021!

3755 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren açılan hesaplarda Türk Lirası vadeli mevduat hesabı açan kişilerden stopaj kesintisi daha düşük olarak yapılacak.

TL mevduatlarda vadesiz ve ihbarlı hesaplar için geçerli olmak üzere:

6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15 olan stopaj oranı yüzde 5 seviyesine,

1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 12 olan stopaj oranı yüzde 3 seviyesine,

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan stopaj oranı yüzde 0 seviyesine çekilmişti. Yeni karar ile bu oranlar 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uygulamaya devam edilecek.BANKALARIN VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI YÜZDE KAÇ, EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının son toplantıda yükseltilmesi ile başlayan süreçte bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları da yükselişini sürdürdü. Yaşanan yükseliş sonrasında en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20 seviyesini görerek 2021 yılının rekorunu kırmıştı.

1 Nisan 2021 tarihi itibari ile en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20 olarak uygulanırken en yüksek faiz veren banka ise Alternatif Bank VOV+ hesap olarak öne çıkıyor. Bankanın normal vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 19 olarak uygulanırken 4 adet ek ürün alan (kredi kartı, kredili mevduat hesabı, otomatik ödeme talimatı verilmesi gibi ek ürünlerin kullanımı ile) + yüzde 1 faiz uygulanarak yüzde 20 mevduat faizi seviyesine ulaşılıyor.Alınan kararlar ve yükseltilen faiz oranları ile beraber bankalardaki döviz mevduatı hesaplarının çözülmesi ve Türk Lirası mevduat hesaplarının miktarının yükseltilmesi amaçlanıyor.
Yorumlar (0)