Bankada Parası Olanlara Danıştay'dan Kötü Haber! Hesap İşletim Ücreti Yasal Oldu

Bankada parası olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren son derece önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı. Yargıtay bankaların hesaplardan her yıl almış olduğu hesap işletim ücreti hakkında banka lehine karar verdi. BDDK lehine açılan davada Danıştay bankaların masrafı var diyerek alınan ücreti haklı buldu.

Bankada Parası Olanlara Danıştay'dan Kötü Haber! Hesap İşletim Ücreti Yasal Oldu
Bankaların almış olduğu masraflar tartışılmaya devam ederken bunlar arasında en çok tepki çekenlerin başında hesap işletim ücreti yer alıyor. Hesaplardan düzenli olarak kesilen hesap işletim ücreti ve nakit avans ücreti gibi bir takım ücretlerin alınmaması yönünde açılan dava bankalar lehine sonuçlandı.

BANKA ÜCRETLERİ YASAL HALE GELDİ!

Danıştay 10. Dairesi bankada hesabı olan herkesi ilgilendiren son derece kritik bir karara imza attı. Bankaların hesaplardan düzenli olarak tahsil ettiği masraflar arasında yer alan hesap işletim ücreti alınan kararın ardından yasal hale geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK aleyhine açılan davada yönetmelik ile belirlenen bu ücretlerin yasal olmadığı ve iptal edilmesi istendi.

Hazırlanan dava dilekçesinde hesap işletim ücreti ve nakit avans ücreti gibi bankacılık ücretlerinin herhangi bir gidere dayandırılmadığı ve bu nedenle yasal olmadığı ve iptal edilmesi gerektiği talep edildi.BDDK tarafından yapılan savunmada ise bu masrafların alınmasını sağlayan maddelerin iptal edilmesi halinde söz konusu maliyetin faiz oranlarına yansıyacağını belirterek bankaların da maliyetleri olduğunu dile getirdi. Davaya konu olan düzenlemenin kanuna ve kamu menfaatine uygun olduğu belirtilerek davanın iptali istendi.

Danıştay tarafından verilen karar da ise hesap işletim ücretinin alınmasında kanuna aykırılık olmadığı belirtilerek dava reddedildi.

BANKALAR HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ADI ALTINDA YILLIK 10 MİLYAR LİRA PARA TOPLUYOR! 

Alınan karar hakkında açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bankaların, yalnızca hesap işletim ücreti adı altında yılda aldıkları para 10 milyar liraya yakın” diyerek alınan kararı eleştirdi.

Söz konusu karar sonrası bankaların hesap işletim ücreti almaları yasal hale geldi.

HEMEN BANKA HESABINIZI KONTROL EDİN! HESAP İŞLETİM ÜCRETİ VERMEK İSTEMEYENLER NE YAPMALI?

Banka hesabı olan kişilerin yıllık işletim ücreti ödememek için ya hesap işletim ücreti almayan bankalar ile çalışmaları ya da bankaların talep ettikleri şartları taşımaları gerekiyor.

Bazı bankalar maaş müşterisi olan kişilerden masraf almazken bazı bankalarda otomatik ödeme talimatı verilmesi gibi bazı şartlarla hesap işletim ücreti almıyorlar. Bu nedenle hesap işletim ücreti ödemek istemeyen kişilerin hemen hesaplarını kontrol etmeleri ve bankalarını arayarak bu kriterleri teyit etmeleri gerekiyor.
Yorumlar (0)