Bankalar BDDK Dinlemedi, Vatandaş Mağdur Oldu! Konut, İhtiyaç, Taşıt Kredisi Borcu ve Kredi Kartı Borç Erteleme / Yapılandırma Yapılmıyor Mu?

Korana virüs salgını ekonomik olarak büyük bir kayıp yaşanmasına neden olurken süreçte en büyük yarayı bankalara borcu olan dar gelirli vatandaşlar aldı. Özellikle de pandemi nedeni ile ücretsiz izne çıkarılan ya da işini kaybeden kişiler uğradıkları beklenmedik bu gelir kaybı ile bankalara olan borçlarını ödemekte zorlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK bankalara çağrıda bulunarak kredi kartı, ihtiyaç, taşıt, konut kredisi ve ticari kredilerde borç erteleme ile kredi borcu yapılandırması için kolaylık sağlanmasını talep etmişti.

Bankalar BDDK Dinlemedi, Vatandaş Mağdur Oldu! Konut, İhtiyaç, Taşıt Kredisi Borcu ve Kredi Kartı Borç Erteleme / Yapılandırma Yapılmıyor Mu?

Ekonomik kriz tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken korana virüs aşısının bir türlü bulunamaması ve Eylül ayı itibari ile 2. dalganın tüm dünyayı vuracağı söylentileri ekonomiyi adım adım daha büyük bir krize sürüklemeye devam ediyor. 

Yaşanan süreçte en çok ekonomik olarak en çok dar gelirli ve asgari ücretli çalışan vatandaşlar ile emekliler etkilenirken ne yazık ki bu süreçte bankalar da vatandaşa bekledikleri desteği sağlamadı. Bankalara ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi yapılandırması ve kredi kartı borcu erteleme için başvuruda bulunan vatandaş eli boş döndü. 

BANKALAR BDDK TARAFINDAN VERİLEN TAVSİYE KARARINI BU SEFER DİNLEMEDİ! 

Mart ayında Türkiye'de patlama gösteren ve zorunlu karantina tedbirlerinin açıklanmasını zorunlu hale getiren korana virüs salgını sonrası BDDK bankalara bir tavsiye kararı yayımlamış ve bu karar ile vatandaşın bu süreçte borçlarının ertelenmesini talep etmişti. 

Bu süreçte bankaların bazıları kolaylık tanıyarak müşterilerinin borçlarını yapılandırırken bazıları ise fahiş faiz oranları talep ederek işi yokuşa sürmüştü. Ancak hemen hemen tüm bankalar borç ertelemesi yapmıştı. BDDK Haziran ayında ikinci bir tavsiye kararı yayımlayarak bankalardan korana virüs salgının ekonomik etkilerinin devam etmesi nedeni ile borç erteleme işlemlerine 2020 yıl sonuna kadar devam etmelerini istemişti. 

BANKALAR BU SEFER TAVSİYE KARARINA UYMADI, VATANDAŞ MAĞDUR OLDU! 

BDDK tarafından yapılan ikinci açıklama sonrası bankalara borcu olan vatandaşlar ne yazık ki bu sefer red kararları ile karşı karşıya kaldı. 

Sitemize başvuruda bulunan çok sayıda kişi bankaların borç yapılandırma ve erteleme başvurularını reddettiklerini belirterek şikayetçi oldu. Konu hakkında sesini duyurmak isteyen kişiler şikayetlerini iletmek için BDDK 'nın şikayet hattı numarası olan 0850 222 23 35 üzerinden yapılabiliyor.

İnternet üzerinden şikayette bulunmak isteyenlerin ise BDDK internet sitesi üzerinden online şikayet formu doldurması gerekiyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (4)
Göktan çalık 6 ay önce
bddk'ya da kredi oteleme talebi için başvurduk bankaya yönlendirildi sikayet diye yazi geldi.vakifbank kredi taksit ertelemesi yapmıyor...bur sonuç cikacaginida zannetmiyorum
Barış 6 ay önce
garanti ve finansbank anında erteleme yapıyor fakat devlet bankaları mağdur etmeye devam ediyor.. direk erteleme yok diye sallıyorlar
Murat 6 ay önce
Devlet bankaları vatandaşı mağdur ediyor konut kredisi yapılandırma istiyoruz.neyi bekletiyorlar
Abdullah 6 ay önce
Yapılandırmak isitiyoruz ama bankkada zorluk çıkarıyorlar