Bankalar Mevduatlara Neden Düşük Faiz Veriyor? Ünlü Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz Açıkladı!

Türkiye'de bankaların mevduatlara Merkez Bankası'nın politika faizinden daha az bir faiz vermesinin nedenini ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz açıkladı. Bankalar neden mevduatlara düşük faiz veriyorlar?

Bankalar Mevduatlara Neden Düşük Faiz Veriyor? Ünlü Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz Açıkladı!
Türkiye'de son aylarda faizlere meydana gelen yükselişler neticesinde bankalarda mevduatı olan vatandaşlar bu mevduatlara uygulanan faiz oranlarının yetersiz olduğu hakkında şikayetlerini dile getiriyorlar. Ancak bu tepki şikayetlerine rağmen bankalar Merkez Bankası'nın politika faizinin altında bir faiz oranını mevduatlar için uygun görmeye devam ediyorlar. Peki bankalar neden mevduatlara yüksek faiz vermiyorlar? Bu soruyu ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz yanıtladı.

BANKALAR MEVDUAT FAİZLERİNİ YÜKSELTMİYORLAR

Son bir yıl içerisinde herkesin kazanç elde etmesine rağmen Türk lirası cinsinden mevduat sahibi yatırımcıların zarar ettiğini söyleyen Esfender Korkmaz, “Merkez Bankası 18 Mart'ta yaptığı toplantıda faizleri 200 baz puan arttırdı. Bu şekilde 2 puanlık artiş meydana geldi ve gösterge faiz oranı yüzde 19'a çıktı. Yine Merkez Bankası'nın verilerine göre 13 Mart 2021'de mevduat ağırlıklı ortalama faiz oranı yüzde 16,46 olarak açıklandı. 26 Mart'ta mevduat ağırlıklı faiz oranı ise yüzde 17,77 oldu. Bu tabloyu yorumlarsak bankaların mevduatlara verdiği faiz yine bankaların Merkez Bankası'ndan aldıkları fonların faizinin altında kaldı. Merkez Bankası faizleri 2 puan arttırırken bankalar mevduat faizlerini yalnızca 1,31 puan arttırdılar. Buna rağmen bankların ihtiyaç kredisi faizleri ise yüzde 23,55'e kadar yükseldi.” dedi.

RİSKLİ KREDİLER SORUN OLUYOR

Mevduat faizlerinin sorunlu kredilerle ilişkili olduğunu söyleyen Esfender Korkmaz, “Banka kredilerinin tamamında dönmeyen krediler risk eşiğinde bulunmaktadırlar. Kamu bankalarında bu krediler fazladır. Çünkü hükümet kamu bankaları aracılığı ile popülist amaçlı kredi dağıtmaktadırlar. Özel bankalarda ise kredilerde sorun yaşanması reel sektörü zora sokmaktadır. Yanlış ekonomi politikaları, kur dengesizliği ve pandemi etkileri nedeniyle reel sektörde de riskli kredilerde yükseliş meydana geldi. Dünyada özel sektörde en fazla iflasın yaşandığı ülke bu riskli ortam nedeniyle Türkiye oldu.” ifadelerini kullandı.

MEVDUATLARA NEDEN DÜŞÜK FAİZ VERİLİYOR?

Bankaların mevduat faizlerini belirlemede uyguladıkları politikaya değinen Esfender Korkmaz, “Bankalar riskli kredileri bir şekilde döndürmek zorunda kalabiliyorlar. Bunun için de bu riskler mevduata düşük faiz vermek ve kredilerden yüksek karlar sağlamak yoluyla karşılanıyor. Olan iseTürk lirası cinsinden varlıklarını mevduat hesaplarına yatıran vatandaşlara oluyor. Mevduata eksi reel faiz vermek tasarruf sahiplerinden bankalara gelir aktarmanın aracı haline dönüştü. Bir anlamda bankalar bu şekilde tasarruf sahiplerinden gizli vergi almış oluyorlar.Piyasa ekonomisi açısından bu net bir kartelleşmedir. Tüm bankaların aynı politikayı uygulaması sakıncalıdır ama bunu umursayan da yok.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)