Bankalara Borcu Olanlar Dikkat! BDDK ve TMSF'den Yeni Düzenleme Geliyor...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF bankalara ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi borcu ile batık kredi borçlularını yakından ilgilendiren önemli bir düzenleme üzerinde çalışmaya başladı. Varlık Yönetim Şirketleri yönetmelik değişimi için düğmeye basıldı!

Bankalara Borcu Olanlar Dikkat! BDDK ve TMSF'den Yeni Düzenleme Geliyor...
Pandemi nedeni ile ekonomide yaşanan dalgalanma ne yazık ki özellikle de bu sürece borçlu olarak yakalananları olumsuz etkiledi. Bankalara borcu olanlar ödeme sıkıntısına düşerken bu dönemde takipteki alacak miktarı da yükseldi.

Bankalar bilançolarını rahatlatmak adına takibe düşen alacak miktarını varlık şirketlerine satmaya devam ederken Varlık Yönetim Şirketleri için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF yeni yönetmelik hazırlığına başladı.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ EN FAZLA 3 KEZ ARAYABİLECEK! 

Bankalar tahsil edemedikleri alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satmaya devam ediyor. Bankaların yanı sıra TMSF ve diğer mali kurumlarda kredi alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satabiliyorlar.

Yeni yönetmelik kapsamında varlık yönetim şirketlerine devraldıkları alacaklar için yeni düzenlemelere tabi tutulacak. Bu kapsamda varlık yönetim şirketleri devraldıkları borca ilişkin ilk olarak asıl borçlu ve yasal temsilcisine takip işlemlerine başlamadan önce yazılı bildirimde bulunacak.Finansal tüketicilere ilişkin özel hükümler kapsamında varlık yönetim şirketleri yazılı bildirimde bulunmasına rağmen borcunu ödemeyen alacaklıları resmi tatil günleri ve pazar günleri kesinlikle aramayacaklar.

Geriye kalan diğer günlerde ise saat 09:00 ile 20:00 saatleri arasında günde en fazla ulaşamaması durumunda 3 arama hakkı verilecek.

BORÇLA ALAKASI OLMAYAN KİŞİLER KESİNLİKLE ARANAMAYACAK

Yeni düzenleme kapsamında yapılan aramalarda borçluların toplum içindeki itibarını zedeleyici iletişim ve tahsilat yöntemlerinden kaçınmakla yükümlü tutulacaklar, borçla ilgisi bulunmayan üçüncü kişileri aramak kesinlikle yasaklanacak.

BANKALAR ALACAKLARINI DEVRETMEDEN BORÇLUYA BİLDİRİMDE BULUNACAK! 

Yeni yapılan yasal düzenleme kapsamında bankalar kredi borçlarını devretmeden önce mutlaka borçlu olan kişilere bu devri bildirmekle yükümlü tutulacak.VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ YASAL MIDIR?

Evet, varlık yönetim şirketleri yasal kurumlar olarak hizmet veriyor. Bankalar tahsil edemedikleri batık kredileri bu şirketlere ucuz fiyatlarla satarak bilançolarını yasal olarak temizleme imkanı bulurken varlık şirketleri de satın almış oldukları bu alacakları bankalardan daha uygun koşullarda ve daha düşük maliyetlerle vatandaşa ödeme imkanı sunuyor.
Yorumlar (0)