Bankalara Gitmeden Dijital Ortamda Hesap Açma ve Kapama İşlemleri Başlıyor

Bankacılık işlemlerinin geleceğine ilişkin Sabah’ta çok önemli haber yer aldı. İlgili habere göre bundan sonraki dönemde bankalar müşterilerinin bankaya gelmeden yada kurye olmadan bankacılık hesap açma kapatma işlemlerini online olarak tamamlayacaklar.

Bankalara Gitmeden Dijital Ortamda Hesap Açma ve Kapama İşlemleri Başlıyor
Bankacılık işlemlerinin geleceğine ilişkin Sabah’ta çok önemli haber yer aldı. İlgili habere göre bundan sonraki dönemde bankalar müşterilerinin bankaya gelmeden yada kurye olmadan bankacılık hesap açma kapatma işlemlerini online olarak tamamlayacaklar. Bankaların kullanacağı sistem ise yeni ay başı itibariyle uygulamaya başlayacak.

UYGULAMA İÇİN KRİTİK TARİH 1 MART

Bankalardan hesap açmak isteyen yada hesabını kapatmak isteyen müşteriler, şubelerden bu işlemlerini yerine getirebiliyorlardı. Islak imza ile tamamlanan bu işlemler daha sonra pandemi sürecinde daha farklı yöntemlerle tamamlanır oldu. Bankalar koronavirüs salgını sürecinde kuryeler aracılığıyla müşterilerine ulaşarak hesap işlemlerini yerine getirmeye başladılar. Bu uygulama ise bankalar için ek maliyet ve zaman anlamına geliyordu. Bu kapsamda bankalar bu işlemleri dijital platformlara taşımayı hedefliyorlar.

1 Mart tarihinde başlaması beklenen yeni uygulama kapsamında müşteriler bankacılık işlemlerinin görüntülü görüşme ile yapacaklar. Görüntülü görüşme kapsamında bankalardan yeni hesap açabilecek olan vatandaşlar talep etmeleri durumunda ise hesaplarını kapatabilecekler. Dijital bankacılık uygulamasının kullanımı için tek koşul ise yaş şartı. Dijital bankacılık işlemleri ile hesap açıp kapatma işlemleri 18 yaşından büyük olanlar için geçerli olacak.

UYGULAMA KULLANIMINDA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Bankaların uygulamaya koymaya hazırlandığı yeni yöntemin kullanımı için ilk adım müşterinin talep oluşturması ile başlayacak. Bankacılık işlemlerini hızlı ve kolay yoldan tamamlamak isteyen müşteriler görüşme talebini bankaya iletecekler. Daha sonra banka personelleri, müşteri temsilcisi sıraya göre talep açan müşteriler ile görüşmeler gerçekleştirecekler. Görüntülü görüşme kapsamında gerçekleştirilecek işlemler ile müşterilerin talepleri yerine getirilebilecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)