Bankalara İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Olanlara Kötü Haber Geldi! Ziraat Bankası, Vakıfbank Borç Gecikme Faizi Yükseldi

Bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekenler ile kredi kartı borcu olanlara yapılandırma ve erteleme müjdesi beklenirken ne yazık ki kötü haber geldi.

Bankalara İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Olanlara Kötü Haber Geldi! Ziraat Bankası, Vakıfbank Borç Gecikme Faizi Yükseldi

Bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekenler ile kredi kartı borcu olanlara yapılandırma ve erteleme müjdesi beklenirken ne yazık ki kötü haber geldi. Vatandaş borç ödeme derdine düşerken bir de ödenmeyen borçlara uygulanan faiz oranı yükseltildi. Bankaya borcumu ödeyemiyorum diyenlerin sırtındaki faiz yükü arttı! Vakıbank ve Ziraat Bankası gecikme faizli yükseldi!

Emlak365.com / Vatandaş pandemi nedeni ile büyük bir ekonomik çıkmaza düşerken bu süreçte en çok yara alanlar ise ekonomik dalgalanmaya borçlu olarak yakalananlar olmuştu. VATANDAŞ İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ BORÇ ERTELEME İLE KREDİ KARTI ERTELEME MÜJDESİ BEKLERKEN KÖTÜ HABER GELDİ!Koranavirüs salgını nedeni ile ekonomide büyük bir dalgalanma yaşanmış, pek çok kişi pandemi nedeniyle alınan zorunlu kısıtlama kararları ile gelir kaybına uğramıştı. Pek çok sektörde zorunlu kısıtlama kararı nedeni ile dükkanlar kapatılırken esnaf büyük gelir kaybına uğramış pek çok kişi de ücretsiz izne çıkmak zorunda kalarak kısa çalışma ödeneği ile düşük maaş almaya başlamıştı. Süreçte en çok dar gelirli vatandaş olumsuz etkilenmiş, gelir kaybına uğrayan emekliler ve çalışanlar bankalara olan borçlarını ödemekte zorluk yaşamaya başlamıştı. Bankaların takipteki kredi alacakları artmaya devam ederken süreçte vatandaş bankalardan kredi borç erteleme müjdesi beklemeye başlamıştı. Mart ayında patlak veren pandemi salgını nedeniyle bankalar kredi borcu erteleme imkanı sunmuş ancak Eylül ayında bir kere daha artan vakalarla gelen zorunlu kısıtlama kararları ile özellikle de 6 ay ertelemeli kredi kullanan kişiler ikinci krize denk gelen ödemeler ile yeniden mağduriyet yaşadı. Erteleme haberi bekleyen vatandaşa ikinci kez kötü haber geldi. Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi borç erteleme ile kredi kartı borç gecikme faizi yükseldi. 

2021 DE KREDİ BORÇ ERTELEME OLACAK MI?Ne yazık ki Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma politikası sonrası bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yükselişini sürdürdü. Yaşanan süreçte mevcut ekonomik koşullar ışığı altında ne yazık ki bankaların ikinci bir borç erteleme müjdesi vermesi beklenmiyor. VAKIFBANK, ZİRAAT BANKASI KREDİ KARTI, İHTİYAÇ KREDİSİ, TAŞIT KREDİSİ VE KONUT KREDİSİ GECİKME FAİZİ NE KADAR OLDU?Ne yazık ki pek çok bankada kredi gecikme faizi oranı yükseltildi. Bu bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada "Değerli Müşterimiz, 25 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Kredili Mevduat Hesabı aylık akti faiz oranı yüzde 1.79, gecirme faiz oranı üyzde 2.09 olarak uygulanmaya başlanacaktır" ifadeleri ile borcu gecikmeye düşen kişilere uygulanacak olan yeni faiz oranı duyuruldu. Vakıfbank tarafından yapılan açıklamada ise yeni oran "25 Ocak 2021 itibarıyla Ek Hesap faizi aylık % 1,59 yerine % 1,79; gecikme faizi aylik % 1,89 yerine % 2,09 olarak uygulanacaktır" ifadelerine yer verildi. Söz konusu oranlar ile ne yazık ki bankalara olan borcunu ödeyemeyen kişilerin sırtındaki faiz yükü daha da artmış oldu. 


Yorumlar (0)