Bankalara Kart ve Kredi Borcu Olanlara BDDK’dan Müjdeli Haber

Daha önce kredi kullanmış yada kredi kartı borcu olan vatandaşlara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK'dan sevindiren haber geldi.

Bankalara Kart ve Kredi Borcu Olanlara BDDK’dan Müjdeli Haber
Daha önce kredi kullanmış yada kredi kartı borcu olan vatandaşlara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK'dan sevindiren haber geldi. BDDK borçların ödenmesinde esnekli sağlanacağını açıkladı. İşte BDDK'nın kararına ilişkin ayrıntılar;

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK),  tüm dünyada etkisini yeniden artırmaya başlayan koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ekonomik açıdan zor dönemden geçen vatandaş ve reel sektörü rahatlatacak yeni bir karara imza attı. BDDK tarafından duyurulan karara göre finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan tedbirlere devam edilmesi kararlaştırıldı. Böylelikle uygulamaların geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020'den 30 Haziran 2021'e uzatıldı. BDDK kredilerin takibe düşmesini 90 günden 180 güne çıkaran uygulamayı 30 Haziran 2021'e kadar uzattı.

Borç Ödemelerinde Esneklik Tanındı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gün içerisinde yapılan resmi duyuruya göre 30 Haziran 2021'e kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, bankalar tarafından gecikme kapsamına alınan krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecek. Ayrıca kredi kartı borcunu öteleme süresi boyunca bankaların asgari tutar da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönem tanıma uygulaması, 30 Haziran 2021 tarihine kadar sürdürülecek.

Öte yandan bankalar tarafından yeniden yapılandırılmış kredilerin geri ödemesindeki şartlar için de kolaylık devam edecek. Bu kapsamda, bir yıllık izleme süresi içerisinde anapara ve faiz ödemesi otuz günden fazla geciken ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan kredilerin Üçüncü Grupta sınıflandırılma şartı 30 Haziran 2021'e kadar uygulanmayacak.

Bütün Kredi Türleri Kapsama Alındı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), tarafından bugün açıklanan söz konusu düzenlemeler, ihtiyaç kredilerinin yanı sıra taşıt, konut ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsıyor. Vatandaşlar bu sayede sadece kredi kartı borçları için değil, bankalardan kullandıkları kredi borçlarında da esnek ödeme avantajlarından 30 Haziran 2021 tarihine kadar yararlanabilme fırsatı bulacak.

Bu uygulamaların yanı sıra BDDK, bankacılık sektörü ile ilgili önemli bir karar değişikliğine daha gittiğini açıkladı. Buna göre sektörün mali bünyesine ilişkin resmin daha şeffaf bir şekilde analiz edilmesini ve olası risklerin daha etkin bir şekilde yönetilebilmesini teminen belirli düzenlemelere ise 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren devam edilmeyip son verilecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)