Bankalara Kredi Borcu Olanlara, Kredi Kartı Kullananlara BDDK Müjdeli Haberi Verdi: Kredi Çekenler, Kart Borçluları Dikkat!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından bankalardan kredi çeken milyonlarca kişiyi ilgilendiren çok önemli yeni düzenlemeler yapıldı.

Bankalara Kredi Borcu Olanlara, Kredi Kartı Kullananlara BDDK Müjdeli Haberi Verdi: Kredi Çekenler, Kart Borçluları Dikkat!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından bankalardan kredi çeken milyonlarca kişiyi ilgilendiren çok önemli yeni düzenlemeler yapıldı. BDDK'dan banka kredileri ile ilgili yeni kararlar alındı. BDDK tarafından banka kredileri ile ilgili yapılan yeni düzenleme ile kredi kartı olanlara, kredi borcu olanlara yeni haklar tanındı. Pandemi döneminde vatandaşı rahatlatacak yeni düzenlemeler kapsamında takip süresi hakkında ikinci kez uzatma kararı da alındı. Detaylar haberimizde...

BDDK uzun süredir beklenen ve pandemi nedeni ile zorlanan milyonlarca kişi için rahat bir nefes almalarını sağlayacak düzenlemeler için yeni kararlar açıklandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından hem bankaları hem de vatandaşları rahatlatacak kararlar aldı. BDDK TARAFINDAN YAPILAN COVİD 19 PANDEMİ DÖNEMİ KARARLARI AÇIKLAMASI Alınan karar kapsamında bankaların sermaye yeterliliğinin ölçülmesine ve değerlendirilmesine ilişkin yönetmelik uyarınca kredi riskine esas tutar hesaplamasında hesaplama tarihinden önceki son 252 iş gününe ait merkez bankası döviz alış kurlarının basit aritmetik ortalamasının kullanılabilmesine izin verildi. Bu karar ile bankaların sermaye yeterliliğinin ölçülmesi hakkında bankaların elini rahatlattı. Vatandaşlar için alınan karar kapsamında ise pandemi döneminde kredi sicili ve kara liste affı konusunda vatandaşı koruma altına almak amacı ile başlatılan ve Aralık ayında sona erecek olan kredilerin takibe düşmesini 90 günden 180 güne çıkaran uygulamayı 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzattı. 

Bu kararlara ek olarak kredi kartı kullanan kişilere yönelik olarak ise bankaların kart borçlarını öteledikleri süre boyunca kart hamillerinden asgari tutar da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanımlayabilme hakkı verildi. Emtia ve gayrimenkullerin edinim tarihinden itibaren 3 yıl içinde elden çıkarılması zorunluluğu kaldırıldı. Geri alım hakkı uygulaması kapsamında teminatı bankaca kredi borcuna karşılık olarak edinilen veya ayni olarak ödeme yapılan kredilerin, kredilerin sınıflandırılması ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliğin 6'ncı maddesinin dördüncü fıkrası hükmünden istisna tutulması kararlaştırıldı. Karşılıklar yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin beşinci alt bendinde yer verilen “yeniden yapılandırılarak canlı alacak olarak sınıflandırılan ve bir yıllık izleme süresi içerisinde anapara ve/veya faiz ödemesi otuz günden fazla geciken veya bu izleme süresi içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulan” kredilerin, 3.grup-tahsil imkânı sınırlı krediler altında sınıflandırılmasını şart koşan hükmü uygulamadan kaldırıldı. Emlak365.com


Yorumlar (0)