Bankalarda Makas Açıldı! Kredi Faiz Oranları Uçtu, Vadeli Mevduat Faiz Oranları Yerinde Saydı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan parasal sıkılaşma politikası sonrası bankalar tarafından atılan adımlar büyük tepki çekti.

Bankalarda Makas Açıldı! Kredi Faiz Oranları Uçtu, Vadeli Mevduat Faiz Oranları Yerinde Saydı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan parasal sıkılaşma politikası sonrası bankalar tarafından atılan adımlar büyük tepki çekti. Bankalar vermiş oldukları ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselirken 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları ise aynı hızla yükselmedi aradaki makas 10 puan kadar açıldı.

Bankaların son dönemde faiz oranları için uygulamış oldukları politika vatandaşın ve finans sektörünün büyük tepkisini çekti. Her zaman olduğu gibi süreci kendi lehlerine işletmeye devam eden bankalar kredi faiz oranlarını rekor seviyelerde yukarıya çekerken vadeli mevduat hesabı faiz oranları ise aynı hızla yükselmedi. VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI İLE BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARINDAKİ MAKAS AÇILDI! Merkez Bankası tarafından yapılan parasal sıkılaşma politikası adımları bankaların kredi faiz oranlarında uçuş yaşanmasına neden oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan adımlar sonrasında ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,50 seviyesine çekilirken söz konusu oran ile masraflar kapsam dışında tutulsa dahi yıllık faiz oranı yüzde 20 seviyesine ulaştı. Aynı bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamı ise yüzde 10 ile 12 arasında kaldı. Yani ucuza para toplayan bankalar ne yazık ki yüksek fiyatla topladıkları bu paraları vatandaşlara dağıttı. 100 bin liranın altındaki vadeli mevduat hesabı için daha düşük faiz oranı uygulayan bankaların bu politikaları büyük tepki çekerken bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında yeteri kadar faiz vermemeleri nedeni ile dolar kurunda yaşanan yükselişin de önünün kesilemediği iddia edildi. Paramedya tarafından yapılan habere göre bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları ile kredi faiz oranları arasındaki makas tarihinde ilk kez bu kadar büyük bir fark ile açılırken BDDK ya da Merkez Bankası tarafından bu alanda bir müdahale gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Emlak365.com


Yorumlar (0)