Bankalarda Merkez Bankası Nisan Toplantısı Öncesi Faiz Depremi! Tam 11 Banka Faizi Yükseltti, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri Patladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atana Şahap Kavcıoğlu yönetiminde yapılacak olan ilk TCMB PPK Toplantısı için sayılı günler kaldı. Merkez Bankası Nisan ayı faiz kararı için geri sayım devam ederken bankalar Merkez Bankası'nı beklemeden sürpriz faiz güncellemesi yaptı. Vadeli mevduat hesabı faiz oranları yüzde kaç, en yüksek faiz hangi bankada, bankada parası olanlara güzel haber geldi, parayı bankada değerlendirmek isteyenler hangi bankayı tercih etmeli, bankada para tutmak isteyenler için uygulanan mevduat faizi kaç?

Bankalarda Merkez Bankası Nisan Toplantısı Öncesi Faiz Depremi! Tam 11 Banka Faizi Yükseltti, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizleri Patladı
Bankaların kredi faiz oranları 2020 yılının Haziran ayından itibaren Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikası nedeni ile yükselişe geçmişti. Yaşanan süreçte dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin büyük baskı yarattığı faiz oranlarında patlama yaşanırken bankalar Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Nisan ayı faiz kararı öncesi sürpriz faiz güncellemesi yaptı.

BANKADA PARASI OLANLARA İYİ HABER! 

Yapılan güncelleme ile parasını bankada tutanlara müjdeli haber geldi. Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Pandemi nedeni ile uygulanan parasal genişleme politikası ile bankaların faiz oranları dibe vurmuş, Türk Lirası'nın getirisi enflasyonun altında kalmıştı.

Yapılan son güncellemelerden sonra ise bankada parası olanlara iyi haber geldi ve vadeli mevduat hesabı faiz oranları 2021 yılının rekorunu kırarak ilk defa yüzde 20 seviyesine ulaştı. Pandemi nedeni ile alınan önlemler kapsamında bankalar internetten ve telefon bankacılığı üzerinden hesap açan müşterilerine dijital mevduat kampanyası kapsamında daha yüksek faiz veriyorlar.

EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA, TÜRK LİRASI TL HESAPLAR İÇİN EN İYİ VADELİ MEVDUAT FAİZİNİ HANGİ BANKA VERİYOR?

Son güncellemelerin ardından Merkez Bankası tarafından yapılan güncelleme beklenmeden tam 11 banka vadeli mevduat hesabı faiz oranını yukarı yönlü güncelledi. Güncellemenin ardından en yüksek faizi veren banka Alternatif Bank olurken banka avantajlı TL tanışma faizi olarak yüzde 20 oranını uyguluyor.

QNB Finansbank vadeli mevduat hesabı yüzde 18,90 seviyesine çekilirken Denizbank hoşgeldin faizi ise yüzde 18.75 seviyesine çekildi. Şekerbank gece gündüz vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 18,50 oranına, Halkbank  ve Vakıfbank vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 18 seviyesine, ING Bank vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 19 seviyesine ve Burgan Bank dijital mevduat hesabı ile faiz oranı yüzde 19 seviyesine çekildi. Bir diğer yüzde 19 vadeli mevduat faizi veren banka ise Odeabank Oksijen Hesap oldu.MERKEZ BANKASI NİSAN AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu'nun ilk kez başkanlık edeceği Nisan ayı PPK toplantısı öncesinde piyasalarda tansiyon son derece yüksek seyrediyor.

Özellikle de TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı TÜİK TEFE TÜFE enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkması ve son derece yüksek seyretmesi ne yazık ki Merkez Bankası'nın faiz indirimi için elini zayıflatırken olası faiz beklentisi bu toplantının pas geçileceği yönünde oldu. Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan kritik faiz kararı 15 Nisan 2021 tarihinde saat 14:00 itibari ile ilan edilecek.VADELİ MEVDUAT HESABI NEDİR, 32 GÜNLÜK HESAP NASIL AÇILIR?

Bankada parasını tutmak isteyenler için bankalar farklı ihtiyaçlara yanıt verebilmek adına farklı hesap seçenekleri sunmakta olup bunlardan en çok tercih edilen ikisi vadesiz mevduat hesabı ve vadeli mevduat hesabıdır. Kişinin kendi adına açmış olduğu ve herhangi bir vadeye bağlı olmadan açılan hesaplara vadesiz mevduat hesabı adı verilmektedir.

Vadeli mevduat hesabı ise adından da anlaşılacağı üzere bankaya yatırılan paranın belirlenen bir vade karşılığı hesapta tutulmasına söz verilen hesaptır. Bu hesap türünde kişi bankaya hesap açmak için kimlik belgesi ve hesaba yatıracağı para tutarı ile başvuruda bulunur. Bu başvuru esnasında kişi belirlediği süre için belirlenen oranda faiz kazancı elde eder ve belirtilen tarihte elde edeceği faiz kazancını önceden tam olarak bilir. Hesaba yatırılan para tutarı ve hesabın vade süresi uzadıkça hesaptan elde edilecek olan faiz getirisi de artmış olur.
Yorumlar (0)