Bankalarda Son Dakika Faiz Depremi Yaşandı! Tam 15 Banka Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları İçin Güncelleme Yaptı, Faizler Yükseldi

Korana virüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken ne yazık ki Türkiye'de de büyük bir ekonomik dalgalanma yaşanıyor. Altın fiyatları rekor üstüne rekor kırarken piyasalar yangın yerine döndü. Dolar kuru ve euro kuru uçuşa geçerken ne yazık ki yaşanan panik dalgası bankaların kredi faiz oranlarını da etkiledi. 6 Ağustos 2020 itibari ile bankalar yaşanan panik dalgası nedeni ile bankalardan da bir son dakika hamlesi geldi. Aralarında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası gibi kamu bankalarının ve Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, ING Bank, Şekerbank, TEB gibi özel bankaların yer aldığı tam 15 banka kredi faiz oranlarını yükseltti. Ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşa bir de yüksek faiz darbesi vuruldu. Detaylar haberimizde...

Bankalarda Son Dakika Faiz Depremi Yaşandı! Tam 15 Banka Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları İçin Güncelleme Yaptı, Faizler Yükseldi

Bankaların kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki hız kazandı. Piyasalarda bugün yaşanan son dakika gelişmeleri ile kötü haberler peş peşe geldi. 

Güne 7 lira sınırının hemen üzerinde başlayan dolar kuru büyük bir hızla 7.25 lira sınırını geçerek rekor kırarken Euro kuru ise 8.65 seviyesi ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Gram altın, ons altın ve çeyrek altın fiyatları da rekor tazeledi. Piyasalar bir anda yangın yerine dönerken bankalardan korkulan faiz hamlesi geldi. 

TAM 15 BANKA FAİZ YÜKSELTTİ, KONUT, İHTİYAÇ VE TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA RAKAMLAR YÜKSELDİ! 

Peş peşe gelen kötü haberler üzerine ne yazık ki beklendiği üzere bankalardaki faiz artışı hız kazandı. Ekonomik kriz korkusu ile zaten vatandaşa kredi verme konusunda isteksiz davranan ve zorluk çıkaran bankalar birinci dalga etkisi ile hemen faiz oranlarını yükseltmeye başladı. Yapılan güncellemenin ardından;

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ikinci el konut kredisi paketinde kredi faiz oranını yüzde 0.79 seviyesinden yüzde 0.87 seviyesine taşıdı. 

Bir diğer kamu bankası olan Vakıf Katılım Bankası da ikinci kez finansman oranlarını yüksellti. Vakıf Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 0.92 seviyesine çekildi. 

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranı da bir kere daha yükseltildi. Banka yüzde 0.89 seviyesinden yüzde 0.93 seviyesine çektiği oranı bugün yapmış olduğu son güncelleme ile 0.98 olarak duyurdu. 

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1 seviyesine çekilirken ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,09 ve taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1.19 seviyesine çıktı. 

TEB konut kredisi faiz oranı rakamı ise yüzde 1 seviyesinden yüzde 1.10 seviyesine ulaştı. 

ING Bank konut kredisi faiz oranı ise yüzde 0.79 seviyesinden yüzde 0.84 seviyesine çekildi. 

Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 0.93 seviyesine çıktı. 

İş Bankası da faiz yükselten bankalar arasına katıldı. İş Bankası ihtiyaç kredisi faz oranı yüzde 0.89 seviyesinden yüzde 0.96 seviyesine çekildi. Konut kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde uygulanan yüzde 0.87 rakamı ise değiştirilmedi. 

QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranı rakamı yüzde 0.79 seviyesinden yüzde 0.84 seviyesine çekilirken bugün yapılan son güncelleme ile ise yüzde 0.89 olarak oran revize edildi. 

Şekerbank ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 0.75 seviyesinden 12 ay vade için yüzde 0.79, 60 ay vade için ise yüzde 1.04 rakamına yükseltildi. 

Albaraka Türk Konut finansmanı oranları ise 01-36 ay vadeli konut kredisi paketinde yüzde 0,86 olarak belirlenirken söz konusu oran daha önce yüzde 0.79 olarak uygulanıyordu. Bankanın 61 - 120 ay vadeli konut finansmanı oranı ise yüzde 0,99 oldu. 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI KONUT FİNANSMANI ORANI YÜZDE 0.84 OLDU! 

Yapılan bir diğer güncelleme ile ise Türkiye Finans bankası tarafından uygulanan konut finansmanı oranı yüzde 0.74 seviyesinden yüzde 0.84 seviyesine yükseltildi.

Bir diğer katılım bankası olan Kuveyt Türk Katılım Bankası da oran yükseltti. Bankanın yeni konut finansmanı oranı yüzde 0.91 oldu. 

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Ne yazık ki Merkez Bankası tarafındna Ağustos ya da en geç Eylül ayı itibari ile politika faiz oranı için yükseliş haberi geleceği iddia edilirken piyasalarda yaşanan dalgalanmanın devam etmesi halinde bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerinde faiz oranları yükselecek gibi görünüyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (2)
Ahmet 6 ay önce
Farketmiyor faizler düştü ev fiyatları yükseldi yine alamadık,yükselsede düşsede zaten faydalanamıyoruz
Mustafa İSPİR 6 ay önce
Ne oluyor arkadaş her gün zam. denetim yok sanki hükümet yok sanki başı boş bir düzen isteyen istediği gibi oh ne güzel emekliye yüzde 5 zam herşey iki katı