Bankalarda Yeni Dönem Resmen Başlıyor! Uzaktan Kimlik Tespiti Nasıl Yapılır, Hesap Nasıl Açılır?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan son dakika açıklaması ile bankalardaki yeni dönemin detayları belli oldu. Bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak müşteri kabul edebilecekler. Yeni sisteme dair geniş bilgilendirmede bulunuldu. 

Bankalarda Yeni Dönem Resmen Başlıyor! Uzaktan Kimlik Tespiti Nasıl Yapılır, Hesap Nasıl Açılır?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından bugün bir açıklama yapılarak bankaların yeni dönemde uzaktan kimlik tespiti yapmaları suretiyle müşteri kabul edebilecekleri bildirildi. Kimlik tespiti yapılan müşteriler mobil cihazlar veya bilgisayarlar aracılığı ile hizmet alabilecekler. 

BANKALARDA YENİ DÖNEM

Uzaktan banka hesabı da açılabileceğini duyuran Türkiye Bankalar Birliği açıklamasında 1 Nisan'da Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi. 

UZAKTAN KİMLİK TESPİTİ

Yapılan yönetmelik düzenlemesi ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yapıp mobil veya bilgisayarlar üzerinden müşteri kabul edebilecekler. Bu uygulama 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Müşteriler yeni sistemde banka şubelerine gitmeden banka hesabı açabilecek, bankacılık işlemleri yapabilecek ve kredi başvurularında bulunabilecekler. 

UZAKTAN BANKA MÜŞTERİSİ NASIL OLUNUR?

Müşteriler kimlik tespiti sürecinde ilgili bankaya mobil şubeden veya internet şubesinden bir form doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Öncelikle uzaktan kimlik tespiti için müşteriler yeni TC Kimlik Kartına ve akıllı telefona sahip olmak zorundalar. Bilgiler doğrulandıktan sonra uzaktan kimlik tespiti için banka temsilcisi ile irtibata geçilecek. Görüşme sırasında müşterilerin yüzleri tanınmalıdır. Ayrıca uzaktan kimlik tespiti sırasında akıllı telefonlarda NFC özelliğinin olması talep edilebilecek. Bunun için akıllı telefonların NFC özelliklerinin önceden öğrenilmesi gerektiği belirtildi. Başvuru formunda yer alan bilgiler banka görevlisi tarafından doğrulanacak. Ardından is ekimlik tespiti yapılarak bankacılık işlemlerin egeçiş yapılabilecek. Bu yolla banka hesabı açmaktan havale ve eft yapmaya kadar her türlü bankacılık işlemi yapılabilecek. 

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan rehber ile vatandaşların dolandırılma ihtimallerinin de önüne geçilecek. Olumsuz bir durumla karşılaşılmaması için yayınlanan rehberin iyice incelenmesi tavsiye edildi.

Yorumlar (0)