Bankaların Kredi Verme İştahı Kesildi, Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Kredilere Kış Erken Geldi! En Uygun Kredi Veren Banka Hangisi?

Bankaların kredi faiz oranları baş döndüren bir hızla yükselmeye devam ederken bundaki en büyük paylardan biri de BDDK tarafından uygulanan aktif rasyosu oranı baskısının kırılması oldu.

Bankaların Kredi Verme İştahı Kesildi, Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Kredilere Kış Erken Geldi! En Uygun Kredi Veren Banka Hangisi?

Bankaların kredi faiz oranları baş döndüren bir hızla yükselmeye devam ederken bundaki en büyük paylardan biri de BDDK tarafından uygulanan aktif rasyosu oranı baskısının kırılması oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulanan likidite politikası ve yükselen fonlama maliyetleri ile beraber son bir ayda kredi faiz oranları dipten zirveye ulaştı. Dibi vuran kredi faiz oranları bir anda uçuşa geçti. Peki, kredi faizleri neden arttı, yükseliyor, niye düşmüyor, kredi faizleri ne zaman düşer, ne kadar oldu? En uygun ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi veren bankalar haberimizde...

Bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken vatandaş bu baş döndüren yükseliş sonrası büyük mağduriyet yaşamaya başladı. BANKALARIN KREDİ FAİZLERİ NEDEN ARTTI, NİYE BU KADAR HIZLI YÜKSELİYOR?Temmuz ayı sonu itibari ile kurda yaşanan aşırı oynaklık, enflasyon rakamlarında bir süredir yaşanan yukarı yönlü hareketlilik ve bankaların dağıttıkları ucuz kredinin bir şekilde altın ve dolar yatırımı için kullanılması sonrasında Merkez Bankası hem Türk Lirasını korumak hem de yükselen enflasyon rakamlarına müdahale edebilmek adına parasal sıkılaşma politikası uygulamaya başlamıştı. Alınan ilk karar kapsamında piyasa yapıcı bankalara sağlanan ucuz likidite pencereleri kapatılmış, yine bankaların Merkez Bankası'na olan borçlanma oranları düşürülmüş, zorunlu karşılıklar oranları yükseltilerek bankalardan para toplanmıştı. Atılan bu adımlar arasında bankaların kredi vermek için kullanacakları ucuz para muslukları kapatılmış oldu. Merkez Bankası tarafından atılan bu adımlara ek olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından bankaların vatandaşa kredi vermelerini zorunlu hale getirmek için uygulamaya alınan aktif rasyosu oranı da gevşetilmiş, bankaların kredi verme iştahı kesilmişti. Peş peşe alınan tüm bu kararlar sonrasında zaten riskli olan ortamda daha fazla kredi vermek istemeyen bankalar birbiri artına faiz arttırmış, bankaların kredi faiz oranları adeta uçuşa geçmişti. 

KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞER?Ne yazık ki bankaların kredi faiz oranları için 2020 yılının son günlerine kadar bir indirim yapılması beklenmiyor. Enflasyonun kontrol altına alınması ve tek haneli rakamlarda tutulabilmesi, dolar kuru, euro kuru ve altın fiyatları için beklentilerin karşılanması ve kurlarda ki oynaklığın azaltılması, Merkez Bankası ile diğer ülkeler arasında swap anlaşmasının imzalanması gibi konularda somut başarılar elde edilmeden faiz oranlarında bir indirim ya da likidite kaynaklarının tekrar açılması beklenmiyor. BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, UCUZ KREDİ MUSLUĞU MERKEZ BANKASI TARAFINDAN KESİLDİ! Merkez Bankası aldığı önlemlerle parasal sıkılaşma politikası uygulamaya başlarken bankaların ucuz kredi kaynakları tamamen kapatıldı.Yapılan hamle öncesi en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64, en düşük araç kredisi faiz oranı yüzde 0.49 ve en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı da yüzde 0.55 seviyesine kadar çekilmişti. Yükselişin ardından rakamlar baş döndürücü bir hızda yükselirken en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.07 seviyesine, en düşük taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.14 seviyesine ve en düşük konut kredisi faiz oranı da yüzde 0.99 seviyesine sıçradı. EN DÜŞÜK İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?Güncellemelerin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 ile ICBC Bank Türkiye tarafından verilen kampanyalı yeni evim kredisi oldu. 

En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.07 ile QNB Finans Bank tarafından veriliyor. 

En uygun taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1.17 ile ING Bank tarafından veriliyor. 

Bankalardaki faiz oranlarının yukarı yönlü hareket edebileceği belirtilirken kredi çekmek istiyorum diyen kişilere bu nedenle beklemede kalmamaları öneriliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)