Barclays, Rabobank, HSBC, UBS ve Capital Economics 2021 Dolar / TL Tahmini Beklentisi

Türk Lirası hızlı yükselişini sürdürmeye devam ederken yabancı bankaların da dolar kuru tahminleri revize edilmeye devam ediyor.

Barclays, Rabobank, HSBC, UBS ve Capital Economics 2021 Dolar / TL Tahmini Beklentisi
Türk Lirası hızlı yükselişini sürdürmeye devam ederken yabancı bankaların da dolar kuru tahminleri revize edilmeye devam ediyor. Dolar / TL analizi için açıklamalarda bulunan dev yatırım bankaları Türk Lirası lehine güncellemelerde bulunurken bazı bankalarda rakam 7 liranın altına düşmüş durumda.

CAPİTAL ECONOMİCS 2021 YIL SONU DOLAR / TL TAHMİNİ 

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında gösterilen Capital Economics Türk Lirası için olumlu rapor yayımlayan bankalar arasında yer aldı. Merkez Bankası tarafından son dönemde atılan adımlar ve alınan kararların Türk Lirasında ralli hareketi etkisi yarattığını belirten bankanın analiz raporunda yıl sonu dolar beklentisi de yer aldı.

Teknik analizde Merkez Bankası tarafından uygulanan politikalara bağlı kalınması halinde Türk Lirasındaki yükselişin devam edeceği bilgisine yer verilerek yıl sonu dolar kuru beklentisi 7 TL olarak duyuruldu. Bu beklentinin gerçekleşmesi halinde Türk Lirası 2012 senesinde bu yana ilk kez dolar karşısında yılı değer artışı ile tamamlamış olacak.HSBC BANK 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ VE TÜRK LİRASI ANALİZİ 

HSBC tarafından hazırlanan gelişen ülke kurlarına ilişkin hazırlanan raporda Türk Lirası analizine de yer verdi. Yayımlanan raporda TL için Merkez Bankası tarafından uygulanan politikadan taviz verilmemesi ve tam bir normalleşme yaşanması halinde dolar kuru için yıl sonu beklentisi kısa pozisyonda 7,10 TL olurken iyi senaryoda ise 6,50 lira oldu.

UBS BANK 2021 BİRİNCİ, İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ ÇEYREK DOLAR KURU TAHMİNLERİ BEKLENTİSİ RAKAMLARI 

2021 yılı için çeyrekler halinde dolar kuru tahmini rakamlarını açıklayan UBS Bank ikinci çeyrek sonu için dolar kurunun 7 liraya kadar çekilebileceğini öngördü.

2021 yılı 1. çeyrek sonu dolar kuru tahmini 7.10 TL olurken ikinci çeyrek sonu dolar kuru tahmini 7.10 TL, üçüncü çeyrek dolar kuru tahmini 7.30 TL ve 2021 yıl sonu 4. çeyrek dolar kuru tahmini 7.60 lira oldu.ROBABANK DOLAR KURU 2021 YIL SONU TAHMİNİ 

Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys tarafından yayımlanan teknik analiz raporu ile Türk Lirası için olumlu havanın sürdüğünü belirterek dolar kurunda önümüzdeki günlerde 7 TL altının görüleceğini dile getirdi.

BARCLAYS 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ İLE TÜRK LİRASI BEKLENTİSİ KAÇ TL OLDU?

Şu ana kadar 2021 yıl sonu dolar tahmini olarak en yüksek rakamı açıklayan kurum olan Barclays "kur geçişkenliği ve güçlü rezervler/dış denge hedefleri göz önüne alındığında Merkez Bankası'nın kurun 7 seviyesinin altına inmesinden kaçınacağını düşünüyoruz" değerlendirmesi ile 2021 yıl sonu beklentisi 8.40 TL olarak yayımlandı.

Dolar kuru tahmini rakamları için yeni analizler yayımlanmaya devam ederken iç piyasada Merkez Bankası tarafından uygulanan politikalar ve parasal sıkılaşma adımları dış piyasalarda ise FED tarafından uygulanan negatif faiz ve Biden hükümeti tarafından açıklanacak olan teşvik paketleri takip ediliyor. Yine koronavirüs salgını, yeni mutasyon haberleri, aşılama takvimi ve aşılamanın başarıları ile yeni vaka sayısı da dolar kurunun yönünü belirleyecek.

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez, sadece yatırım bankaları tarafından yayımlanan analiz raporlarından açıklanan bilgilerden oluşmaktadır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)