Başarılı Tahminlerin İsmi Ekonomist Atilla Yeşilada Açıkladı: Dolar Düşecek Mi, Yükselir Mi 2021?

Dolar kurunda yaşanan hızlı geri çekilme devam ederken Türk Lirası yüzde 20'ye yakın oranda değer kazanmıştı.

Başarılı Tahminlerin İsmi Ekonomist Atilla Yeşilada Açıkladı: Dolar Düşecek Mi, Yükselir Mi 2021?
Dolar kurunda yaşanan hızlı geri çekilme devam ederken Türk Lirası yüzde 20'ye yakın oranda değer kazanmıştı. Yaşanan süreci değerlendiren ünlü ekonomist Atilla Yeşilada dolar kuru hakkında yaşananları, beklentilerini ve Türk Lirasındaki değer artışı hakkında görüşlerini paylaştı.

TÜRK LİRASI DEĞER KAZANMAYA, DOLAR KURU DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Dr. Artunç Kocabalkan tarafından You Tube üzerinden yayımlanan canlı yayına katıldı. Programda dolar kuru ve Türk Lirası hakkında açıklamada bulunan Yeşilada Türk Lirası'nın dolar karşısında daha fazla değer kazanmasını beklemediğini belirterek "Türk Lirası bence 2 sebepten dolayı artık dolar kuru karşısında daha fazla değer kazanmasını beklemiyorum. Yatırım Bankaları tarafından Türk Lirası lehine övgü dolu raporlar gelse de yine de bizler gerçek rakamları biliyoruz.

Ülkemize ne yazık ki yeni sıcak para girişi yok. Fon yöneticileri keriz değil. Berat Albayrak'ın istifa etmesinin ardından yapılanlara bakarsak çok tepki çeken ve hatalı olan bazı uygulamalara son verildi. Bunu bir kenara bırakırsak ekonominin kötü yönetimi devam ediyor. Buna en iyi örnek hiç kuşkusuz fahiş fiyat soruşturmaları olarak öne çıkıyor.ENFLASYON DÜŞMEDEN VATANDAŞ TÜRK LİRASINA DÖNMEZ! 

İkinci olarak ise artık swap üzerinden gelen para akışı da kesildi. Son 3 haftalık süreçte sadece 1.5 milyar dolarlık giriş yaşandı. Vatandaşın algılamış olduğu enflasyon rakamı yüzde 25 seviyesinde algılandığı için Türk Lirası'na dönüş vatandaşın şu anda alacağı bir karar değil. Hayal kuruyorlar.

Bu nedenle ülkemizin  dış borç ödemeleri ve cari açık rakamı daha da büyüyecek, Türk Lirası daha fazla değer kazanamayacak. Ben şahsen dolar kurunda 7 lira bandını bir sınır olarak kabul ediyorum. Dolar kuru bu seviyenin atına düşse dahi Merkez Bankası rezervlerinde 100 milyar dolarlık açık var. Bu açığın kapatılması için Merkez Bankası döviz ihalelerine başlayacak ki bu da doları destekleyecektir. Bu nedenle dolar kurunda ben daha fazla 7 TL altını göreceğimizi zannetmiyorum" diyerek kurun yükseleceğini ve 7 liranın altında tutulamayacağını dile getirdi. Dolar kuru bugün itibari ile haftaya yükseliş yönlü başlarken günü 7.06 TL seviyesi ile tamamlamayı başardı.
Yorumlar (0)