EKONOMİ

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Fireyi Azaltacağız

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyon hedefi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyon hedefi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı bir programda, gıda fiyatlarının istikrarlı hale getirilmesi için çalışmaların düzenli bir şekilde yapıldığını vurguladı.

Kısa vadeli arz sıkıntısı yaşanan bazı ürünler için gümrük vergilerinde düzenlemeye gidildiğini belirten Mehmet Şimşek, Ekim ayından itibaren önemli standartların getirileceğini kaydetti.

Fire Oranı Azaltılacak

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hal ve pazarların köklü şekilde gözden geçirileceğini vurgulayarak; “Sektörün bu standartlara uyumu için de bir takım teşvik ve destekler getiriyoruz. Tarlada toplanan ürünün nasıl taşınması gerektiğini belirteceğiz.

Buna ilişkin yatırımlara teşvik, destek vereceğiz, soğuk hava zinciri konusunda da destek olacağız. Hal ve pazarları köklü şekilde gözden geçireceğiz. Sadece rekabetin oluşması değil, fire oranını azaltacak ortamların oluşturulmasını dikkate alacağız. Dolayısıyla tarladan tüketiciye fireyi azaltacağız” ifadelerini kullandı.

Ülkenin, Tüketicinin ve Çiftçinin Lehine

Mehmet Şimşek, üretime katkısı olmayan üreticileri azaltmak istediklerini ve bununla ilgili olarak kooperatiflere de destek vereceklerini kaydetti. Ekim ayında standartların yayımlanacağını belirten Mehmet Şimşek, yayımlanan standartlara uyum için belirli bir süre verileceğini belirtti.

Uyum içinde gerekli desteklerin yapılacağını belirterek, doğrudan çiftçinin, tüketicinin ve ülkenin lehine olduğunu ifade etti. Sorunun köküne inildiğini belirten Mehmet Şimşek, bazı ürünlerde fire yüzde 50 durumunda ise bunu yüzde 20-25’lere indirmeniz Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlanacağını belirtti.

25 Milyar Liralık Risk

Mehmet Şimşek, Hazine destekli KGF kefalet sisteminin büyük bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, batıkların azalacağını vurguladı.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; “Bizim riskimiz önümüzdeki birkaç yıl içinde verilecek 250 milyar liralık kredinin bir kısmının batması. Biz zaten 25 milyar liralık bir risk almış durumdayız ama inanıyoruz ki Hazine kefaletiyle kredi alan KOBİ’lerimiz o kredilerini ödemek için canla başla mücadele edecekler. Batık oranının çok daha düşük kalacağını, yüzde 7 değil, yüzde 3 bile olmayacağını ümit ediyoruz. Bundan dolayı bütçeye yansıması, Hazineye yükü inşallah daha az olacak” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir