Başvuran Yaşlılara Her Ay Ödeniyor! 2021 Yılı ile Birlikte Maaşlarda Zamlandı

Enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte yaşlılara ödenen tutarlarda artı. 65 yaş üstü vatandaşlara her ay ödenen devlet desteğinin zamlı tutarı ve 2021 yılında yaşlılık maaşı almak isteyenler için başvuru şartları.

Başvuran Yaşlılara Her Ay Ödeniyor! 2021 Yılı ile Birlikte Maaşlarda Zamlandı

Devlet tarafından sağlanan destek ödemeleri arasında yaşlılık maaşı bulunuyor. Yaşlılık maaşı sosyal güvencesi olmayan yaşlılara sağlanıyor. 65 yaş şartı ile sağlanan bu ödemeler enflasyon endeksli olup 2021 yılı ile birlikte arttı. 

YAŞLILIK MAAŞLARINA 2021 ZAMMI

Devletten her ay 65 yaş maaşı alan vatandaşlar 2020 yılında aylık 711 TL alıyorlardı. 

TÜİK tarafından son açıklanan enflasyon oranları ile birlikte hem 2020 yılının tamamı için genel enflasyon oranı hemde memur emekli maaşlarını doğrudan etkileyen son 6 aylık enflasyon oranı belli oldu. TÜİK 2020 yılı TÜFE rakamlarının yüzde 12,28 olarak oluştuğunu ilan etti. İlan edilen yeni enflasyon oranları memur, emekli maaşlarını değiştirdi. Bununla birlikte memur maaşlarına endeksli devlet destekleri de 2021 yılında zamlanmış oldu. 

Açıklanan zam oranları kapsamında sosyal güvencesi olmayan, 65 yaş ve üzerinde olan yaşlı vatandaşlara ödenen yaşlılık maaşları da netlik kazanmış oldu. Daha önceki aylarda aylık 711 TL olarak ödenen yaşlılık maaşı zam ile birlikte 763 TL oldu. 

YAŞLILIK MAAŞI 2021 BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* 65 yaşın doldurmuş olmak. 

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

* Hiçbir sosyal güvencesinin bulunmamak.

* Nafaka almıyor olmak.

* Hiçbir geliri olmamak ve sağlık sigortası bulunmamak.

* Sosyal Hizmetler kanununa göre harçlık olmayan ve hane halkının ortalama geliri, asgari ücretin net tutarının üçte birinde fazla olmamak.

Emlak365.com