Başvuruları e-Devlet'te Başladı! Ciro Desteği Nedir, Kimler Alabilir?

Devletin 2021 yılına özel sağlayacağı pandemi desteklerinden birisi de ciro desteği olacak. İşletmelere özel sağlanacak olan ciro desteğinde vatandaşlara belli bir tutara kadar ödeme yapılacak.

Başvuruları e-Devlet'te Başladı! Ciro Desteği Nedir, Kimler Alabilir?
Devletin 2021 yılına özel sağlayacağı pandemi desteklerinden birisi de ciro desteği olacak. İşletmelere özel sağlanacak olan ciro desteğinde vatandaşlara belli bir tutara kadar ödeme yapılacak. e-Devlet üzerinden başvuruları alınacak ciro desteği için başvuruda bulunmak isteyeceklerin bilmeleri gereken ayrıntılar bulunuyor.

Emlak365.com olarak bizlerde devlet tarafından sağlanacak olan ciro desteğine ilişkin tüm ayrıntıları haberimizde ele aldık. Ciro desteğinden kimlerin faydalanabileceği, ciro desteği ödemelerinde başvuru şartları ve başvuru işlemlerinin e-Devlet kanalı üzerinden nasıl yapılacağı sizlerle.

CİRO DESTEĞİ NEDİR?

Ciro desteği pandemi süreci öncesinde aktif olarak çalışan ancak pandemi sürecinde ekonomik zorluklarla kaşılaşan işletmelere sağlanacak destektir. Ciro desteğinde işletmelerin sağlamaları gereken başvuru koşulları bulunuyor. Kısa süre önce Resmi Gazete'de yayımlanan Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ile bu şartların tamamı açıklandı.

İlgili Düzenlemeye Göre Ciro Desteğinden Faydalanmak için;

Ciro desteğinden; 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup buna oranla 2020 yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde azalan yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan işletmeler faydalanabilecek.

Ciro desteği işletmelere sadece bir defa ödenecek. Ödemeler tek seferde yapılacak. Ödemeler işletmenin 2019 takvim yılındaki cirolarına göre azalan tutarının yüzde 3'ü olacak. En az ödenecek destek tutarı 2000 TL olacak, en fazla yapılacak ödeme ise 40 bin TL olarak açıklandı.

BAŞVURULAR E-DEVLET'TE BAŞLADI

Ciro desteğine ilişkin usul ve esasların belirlenmesinin ardından başvuru işlemleri de başladı. Başvurulara ilişkin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. E-Devlet kanalından ciro desteği için başvuruların başladığını bildiren Bakan Pekcan vatandaşların 31 Mart 2021 tarihine kadar başvurularını yapabileceklerini söyledi.

Twitter'dan paylaşımda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başvurulara dair "Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek ödemeleri için başvuru sürecini başlattık. İşletmelerimiz ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerdir." bilgisini verdi.
Yorumlar (0)