Bayram Sonrası İkinci El Otomobillere Yüzde 20 Zam Gelecek Beklentisi Sektörü Hareketlendirdi

Yeni bir araç satın almak isteyenler ikinci el otomobil piyasasına dair araştırmaları ve son değerlendirmeleri öğrenmek için araştırmalar yapıyorlar. İkinci el otomobillerin fiyatları yükselecek mi? Sektör içinden beklentiler neler? Bayramdan sonra ikinci el otomobil fiyatları artacak mı?

Bayram Sonrası İkinci El Otomobillere Yüzde 20 Zam Gelecek Beklentisi Sektörü Hareketlendirdi

Tam kapanma sokağa çıkma yasakları sürerken insanlar Ramazan Bayramı sonrasının planlarını yapmaya başladılar. Bayram sonrasında otomobil satın almak isteyenlerin sayısının oldukça fazla olması bekleniyor. Otomobil markalarının yaşadığı çip sorunu nedeniyle firmalar yeterince sıfır kilometre otomobili piyasaya sunamıyorlar. Bundan dolayı da hem fiyat yüksekliği hem de arz sıkıntısı ile talepler ikinci el otomobil piyasasına yöneliyor. 

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİN FİYATLARI ARTACAK MI

İkinci el otomobil fiyatlarına dair beklentiler de merak ediliyor. Çip krizinden dolayı tam kapanma öncesinde ikinci el otomobillerin fiyatlarında bir miktar artış meydana gelmişti. Ancak Mayıs ayının girmesi ve sektörde çip krizinin devam etmesi otomobil fiyatlarında yeni bir artışa dair beklenti meydana getirdi. Ancak bu fiyat artışının ne kadar olacağına dair de merak yaşanıyor. 

YÜZDE 20 ZAM BEKLENTİSİ

İstanbul'da 2. El otomobil alımı ve satımı yapan galerici esnafı Memduh Şahintürk bir değerlendirmede bulunarak, “Şu andan piyasaya sıfır kilometre araçlar yeteri kadar çıkamıyor. Bundan dolayı talepler ikinci el otomobil piyasasına yönelmeye başladı. Bu talep artışı bayram sonrasına da sarkarsa ikinci el otomobillerin fiyatlarında bir yükseliş meydana gelecektir. Koronavirüs salgını ve çip krizi nedeniyle sıfır kilometre otomobiller bulunamıyor. Piyasa şartları bu şekilde devam ederse ikinci el otomobillerin fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapılacağını düşünüyorum. Şu anda bir fiyat yükselişi meydana gelmedi ama bir beklenti var diyebiliriz.” dedi.

BÜYÜK ZAM GELECEK!

İkinciel otomobillerin fiyatları hakkında açıklama yapan bir diğer galerici esnafı Fazıl Tamkapan ise, “Çip krizi otomobil sektörünün en önemli sorunu haline geldi. Çok sayıda fabrika otomobil üretimini durdurmak zorunda kaldı. Bu durum da pandeminin geçen yılki etkin olduğu döneminde olduğu gibi ikinci el piyasasına olan ilgiyi arttırdı. Bu talepler aynı şekilde devam ederse bir fiyat artışı gündeme gelecektir. Hatta bana göre ikinci el otomobillerin fiyatları büyük bir artış ile karşılacaktır. Sektörü düşündüğümüzde yaşanan sorunlar aşılabilecek gibi durmuyor. Dolayısı ile fiyatların artışı kaçınılmaz bir hale gelecek.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar (1)
Galeciri hüstem 5 gün önce
Galericiler hep bekler