Bayram Tatili Altını Durduramadı, Gram Altın ve Çeyrek Altının Fiyatı Yeni Rekora Koşuyor!

Piyasalar bugün yapılan yarım günlük mesainin ardından bayram tatiline girerken altın fiyatlarında yaşanan yükseliş dikkat çekti. Gram altın fiyatı adım adım 500 lira seviyesine yaklaşırken çeyrek altının fiyatı da yükseldi. Uzman yorumu ile altın fiyatları neden yükseliyor, yükseliş sürer mi, yükselmeye devam eder mi, neden yükseldi?

Bayram Tatili Altını Durduramadı, Gram Altın ve Çeyrek Altının Fiyatı Yeni Rekora Koşuyor!

Altın fiyatlarında başlayan yükseliş dalgası piyasaların bayram tatiline girmesine rağmen devam etti. Elinde altını olanlar ve altın yatırımı yapmak isteyen kişilerin yakından takip ettikleri altın fiyatları son dönemde yakalamış olduğu yukarı yönlü çıkış ile dikkat çekiyordu. 

UZMAN YORUMU İLE ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR, YÜKSELİŞ SÜRER Mİ, YÖN NE OLUR?

Yükselen altın fiyatları ekonomistlerin de radarına girmeyi başarırken yapılan uzman yorumlarında ortak değerlendirme yükselişin Amerika'da açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi öncesi küresel piyasalarda enflasyon endişesinin arttışından kaynaklandığı yönünde oldu.

ABD TÜFE rakamlarında yaşanması beklenen olası sert yükseliş tahvil faizlerindeki artışın altının ons fiyatında baskı unsuru yarattı. 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü 1,63'e kadar yükselen ABD10 yıllık tahvil faizi, şu anlarda yüzde 1,62 seviyesinden işlem görmeyi sürdürüyor. 

Türkiye'de ise yurt içi piyasalar Ramazan Bayramı tatili nedeni ile bugün saat 12:30 itibari ile kapandı. Yurt içinde bugün konut satış rakamları takip edilirken satış rakamları beklentilerin üzerinde bir artış elde ederek memnuniyet yarattı. Dış piyaada ise ABD TÜFE verisi, Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi verileri takip edilecek. 

Açıklanan verilere ABD 10 yıllık tahvil faizi rakamlarının vereceği tepki ve dolar endeksinin yönü altın fiyatları için belirleyici olacak. 

12 MAYIS 2021 ÇARŞAMBA GÜNÜ ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1.833,40 dolar seviyesine gerilese de iç piyasada dolar kurundan  destek bulan gram altın ve çeyrek altın fiyatı yükseldi. Gram altın üst üste 9. gününde de yükselişini sürdürmeyi başarırken gram altın alış 492,62 TL ve satış 492,70 TL seviyesine ulaşarak adım adım 500 lira seviyesine ilerlemeyi sürdürdü. 

Çeyrek altın fiyatı ise dünkü kapanışa oranla yüzde 0,74 oranında değer artışı yaşayarak 2021 yılının rekoruna doğru koşmayı sürdürdü ve 790 TL alış ve 813 TL satış seviyesine ulaştı. 22 ayar bileziğin gram alış fiyatı 425,30 lira ve satış 427,49 lira oldu. Cumhuriyet altını ise 3 bin 142 lira alış ve 3 bin 240 lira satış fiyatına ulaştı.

Yorumlar (0)