Bayram Tatilinde Çalışanlara En Az 330 TL Ek Ödeme Yapılacak!

Çalışma hayatında çok sayıda yenilik yaşanırken tam kapanmanın olduğu Ramazan Bayramı'nda çalışmak zorunda kalacak olanlar alacakları ücretleri merak ediyorlar. Bayramda çalışan işçiler ek ücret alacaklar mı? İşverenin istemesi durumunda çalışanların bayramda mesai yapmaları zorunlu mu?

Bayram Tatilinde Çalışanlara En Az 330 TL Ek Ödeme Yapılacak!

Ramazan Bayramı'na çok kısa bir süre kaldı. Türkiye'de 9 günlük bayram tatili yapılacak. Ancak bu süreçte bazı çalışanlar işlerine devam etmek zorunda kalacaklar. Özel sektörde güvenlik, sağlık, yeme-içme, konaklama gibi çok sayıda sektör bayramda da mesailerine devam edecekler. Peki çalışanlar bayram tatilinde mesai yapmalarına dair bir zorunluluk ile karşı karşıya kalacaklar mı?

BAYRAM TATİLİNDE ÇALIŞMAK ZORUNLU MU?

Çalışanların bayram tatilindeçalışmalarının zorunlu olduğuna dair bir hüküm bulunmuyor. Bu personellerin bayram tatillerinde çalıştırılabilmesi için toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesinde buna dair bir hüküm bulunması gerekir. Sözleşmelerde bu doğrultuda hüküm olmaması durumunda ise bayramda çalıştırılacak olan personelden işverenler yazılı izin almak zorundalar. Yazılı izin vermeyen çalışanları işverenler bayramda zorunlu olarak çalıştıramazlar.

BAYRAMDA ÇALIŞANLARA EK ÖDEME YAPILACAK MI?

Türkiye'de çalışma kanunları gereği işverenler ulusal bayramlarda ve genel tatil günlerinde çalışanların ücretlerini eksiksiz olarak ödemek ile yükümlüdürler. Bu tatil günlerince çalışan personele ise ek olarak bir ödeme yapılmaktadır. Dolayısıyla Ramazan Bayramı'nda çalışan asgari ücretli bir personele işverenler brüt 119,25 TL ve net olarak da 94,20 TL ödeme yapmak zorundalar. 3,5 gün sürecek olan bayram tatilinin tamamında işverenleri tarafından çalıştırılan asgari ücretli personeller ek olarak 329,70 TL ödeme almaya hak kazanırlar.

BAYRAMDA ÇALIŞMAYA KARŞILIK ÜCRET YERİNE İZİN VERİLEBİLİR Mİ?

İşverenlerin bayramda çalışan personellerine ek ücret yerine bayramdan sonra izin vermesi yönünde teklif yapması oldukça kullanılan bir yoldur. Ancak bunun yasal olarak bir hükmü bulunmamaktadır. İşverenler bayramda çalıştırdıkları personellere ek ücret ödemek zorundadırlar. İzin teklifi bayram mesailerinde değil fazla mesailerde kullanılabilir. 

Bayramda çalıştırılmak istenen personeller haklarını işverenlerinden talep edebilecekler. Ek ödemelerini alamayacak olan personeller hukuki haklarını kullanabilecekler. Böyle bir yolun izlenmesi durumunda haklı fesihten tazminata kadar çalışanlar çok sayıda kazanım elde edebilecekler.

Yorumlar (0)