Bayramda EFT Ve Havale Yapılır Mı, Para Transferi Nasıl Olacak?

Ramazan bayramı süresince kapalı olacak bankalardan vatandaşlar şube kanalı üzerinden hizmet alamayacaklar. Peki bayramda havale ve EFT işlemleri yapılabilecek mi? Bankalarda bayramda ara transferi nasıl yapılacak?

Bayramda EFT Ve Havale Yapılır Mı, Para Transferi Nasıl Olacak?

Türkiye'de Ramazan Bayramı dolayısı ile bayram sğüresince bankaların tüm şubeleri kapalı olacaklar. Bu kapsamda banka şubeleri 13 Mayıs 2021 Perşembe, 14 Mayıs 2021 Cuma, 15 Mayıs 2021 Cumartesi ve 16 Mayıs 2021 Pazar günleri müşterilere herhangi bir şekilde hizmet veremeyecekler. Vatandaşlar da bankacılık işlemlerini şubeler üzerinden gerçekleştiremeyecekler. Peki bayramda bankalarda para transferine izin verilecek mi? Bayramda bankalarda para transferi yapılacak mı?

BAYRAMDA BANKALARDA HAVA İŞLEMİ YAPILACAK MI?

Bankaların tatil olduğu günlerdevatandaşlar en çok para transferlerine dair konuları merak ediyorlar. Bayramda havale yoluyla bankalarda para transferi yapılabilecek mi? Havale işlemi aynı bankanın iki farklı hesabı arasında yapılan para transferi anlamına geldiği için burada bir kısıtlama olmayacak. Müşteriler diledikleri gibi mobil bankacılık veya internet bankacılığı yollarını kullanarak havale işlemi yapabilecekler. Havale olarak gönderilen para da gönderilen banka hesabına normal süresinde iletilecek. Havale yolu ile para transferine bayramda izin verilecek.

BAYRAMDA EFT YAPILIR MI?

Bankacılıkta EFT sistemi iki ayrı bankanın farklı iki hesabı arasındaki para transferi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı bankaların bu para transferlerini onaylamaları gerekmektedir. Şubelerin açık olmayacağı için de bayramda EFT işlemi yapılamayacak. Dolayısıyla iki farklı banka arasında para transferi yapmak mümkün olmayacak. Ancak bankalar yine de EFT talebi alabilecekler. Yalnız bu talepler 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabahı bankalar açıldıktan sonra işleme sokulacaklar. Bayramda verilen EFT talimatı gereği ilgili miktardaki paralar karşı hesaba ancak Pazartesi günü geçebilecek.

Merkez Bankası'nın başlattığı ve çok sayıda bankanın da katılım gösterdiği FAST ödeme sistemi ile EFT işlemlerine izin verilebilecek. Ancak bu ödeme sisteminin henüz tam olarak tüm bankalarda kullanılmaya başlanmadığı biliniyor. Kullanmaya başlayan bankalarda ise para transferlerinde bazı limitler bulunuyor. Bundan dolayı para transferleri hakkında bankalardan bilgi alınması gerekmektedir. Her bankanın farklı bir uygulaması olmaktadır.

Yorumlar (0)