BDDK Karar Açıkladı, Bankalar Dinlemedi! Bankalara İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Olanlara Kötü Haber Geldi! Borç Ertelemesi Yapılmıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK bankalara vatandaşın kredi kartı, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi borçlarını yıl sonuna kadar erteleme konusunda kolaylık tanınması konusunda çağrıda bulunmuştu.

BDDK Karar Açıkladı, Bankalar Dinlemedi! Bankalara İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Olanlara Kötü Haber Geldi! Borç Ertelemesi Yapılmıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK bankalara vatandaşın kredi kartı, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi borçlarını yıl sonuna kadar erteleme konusunda kolaylık tanınması konusunda çağrıda bulunmuştu. Ancak ne yazık ki süreçte kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselen bankaların büyük bir bölümü ya borç erteleme yapmadı yada kredi kartı borcu ertelemesi ve kredi borç erteleme başvurusu için rekor faiz ve masraf talep etti. Pandemi nedeni ile ekonomik olarak zor durumda olan vatandaş ne borç yapılandırması ne de borç ertelemesi yapabildi, büyük mağduriyet yaşandı. Bankalar borç yapılandırması yapıyor mu, kredi borç erteleme var mı, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti, Yapı Kredi, Akbank hangi bankalar borç erteleme yapıyor?

Korana virüs salgını nedeni ile ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaş özellikle de devam eden kredi ve kart borcu ödemeleri nedeni ile büyük bir zorluk yaşamıştı. Özellikle de Mart aylarında alınan zorunlu karantina kararları ve kısıtlama kararları kapsamında gelir kaybı yaşayan vatandaş borçlarını ödeyemez hale gelirken bankalar o dönemde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan tavsiye kararı kapsamında müşterilerine borç erteleme ve yapılandırma hakkı sunmuştu. 

BDDK BANKALARA TAVSİYE KARARI YOLLADI, KREDİ KARTI, İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ BORCU OLANLARIN BORÇLARINI 2020 YIL SONUNA KADAR ERTELEYİN DEDİ! Korana virüs salgının etkisinin devam etmesi üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine Haziran ayında çoğu bankanın sona erdirdiği borç erteleme başvurularını yeniden almaları yönünde talimat vermişti. BDDK tarafından açıklanan tavsiye kararı ile bankalara gönderilen kararda;* "Bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme talepleri karşılanmalı."* "Mevcut kredi limitlerine haklı ve somut gerekçeler olmaksızın bloke konulmamalı, limitlerin kullanıma hazır tutulmasına özen gösterilmeli" ifadeleri ile hem bankaların kredi kanallarının açık tutulması hem de vatandaşın kredi kartı ve kredi borcu gibi bankalara olan borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesi istenmişti. 

KREDİ BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN UCUZ KREDİ DÖNEMİ VE DÜŞÜK FAİZ ORANLARINDA FIRSAT TRENİ KAÇTI! Süreçte en büyük mağduriyeti ise yüksek faiz oranları ile kredi çeken vatandaşlar yaşadı. Bankaların faiz indirimi yapmaları halinde kredi yapılandırması hakkından yararlanacağına güvenerek faiz oranları yüksek olmasına rağmen kredi çeken kişiler büyük bir sabırla beklemelerine rağmen ne yazık ki kredi yapılandırma imkanından yararlanamadı. Süreçte pek çok banka düşük faiz oranlı kredi oranlarını "yeni kampanya" olarak duyururken bu oranların sadece yeni kredi başvuruları için geçerli olduğu ibaresi ile daha en başından yüksek oranlarla kredi çeken kişileri kapsam dışına aldı. Süreçte yapılandırma umudu ile bekleyen kişiler yüzde 0.79 seviyesine kadar çekilen kredi borç transferi kampanyalarını da kaçırmış oldu. Bankaların kredi faiz oranları gibi kredi borç transferi faiz oranları da yükseldiği için vatandaş ne yazık ki bu süreçten zararlı çıktı. 

BANKALAR BDDK KARARINI BU SEFER DİNLEMEDİ! VATANDAŞIN KREDİ KARTI BORCU, İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ BORÇLARI İÇİN ERTELEME BAŞVURULARI REDDEDİLİYOR! Konu hakkında emlak365.com olarak çok sayıda şikayet yorumu, telefonu ve maili alıyoruz. Pek çok kişi kredi borcu ertelemesi için bankalardan red yanıtı aldıklarını söylerken bazı bankalar ise daha önce kredi borcu ertelemesi yapmış oldukları müşterilerine yasal mevzuatlar gereğince aynı takvim yılı içerisinde iki kere borç erteleme yapılamayacağı açıklaması ile red kararı veriyor. Kredi kartı borcu ertelemesi için bankalar kredi kartı ürünlerindeki ekstre atla seçeneğini sunuyor. Ancak bu seçenekle de hem borçlar en fazla 1 ay erteleniyor hem de son derece yüksek faiz oranları talep ediliyor. Yani vatandaş ya bankadan direkt olarak kredi borç erteleme reddi kararı alıyor ya da fahiş faiz oranları ile kendisinin bu talepten vazgeçmesi sağlanıyor. BORCUNU ÖDEYEMEYEN VATANDAŞ MAĞDUR OLDU, KREDİ BORCU ÖDEMESİ İÇİN KOLAYLIK İSTENDİ! KONUT KREDİSİ BORCUNU ÖDEYEMİYORUM DİYEN VATANDAŞI EVİNİ KAYBETME KORKUSU SARDIYaşanan ekonomik dalgalanma nedeni ile mağduriyet yaşayan kişiler seslerini duyurmaya çalışırken özellikle de konut kredisi borcu olan vatandaşı evini kaybetme korkusu sardı. Vatandaşlar kendilerine bir kolaylık tanınmasını isterken borç ertelemesi için hiç faiz alınmadan 3 ay erteleme ya da en azından çok düşük faiz oranları ile borç erteleme imkanı sunulması isteniyor. Bunların mümkün olmadığı durumlarda ise vatandaş pandemi döneminde olduğu gibi kamu bankaları tarafından 0.49 faiz oranı ile 6 ay ertelemeli düşük faizli destek kredisi verilmesini talep ediyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)