BDDK Resmi Gazete İle Yayımladı, Vatandaşın Birikimine Devlet Garanti Verdi!

BDDK tarafından yapılan düzenlemeleri içeren Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Faizsiz konut edindirme sistemi yasalaştı. Yeni yönetmelik hem faizsiz konut edindirme şirketleri ile hem de sisteme giren vatandaşları koruma altına alacak. Bankalarda olan hesaplar gibi vatandaşın birikimi devlet güvencesi altına girmiş oldu.

BDDK Resmi Gazete İle Yayımladı, Vatandaşın Birikimine Devlet Garanti Verdi!
Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik kapsamında hem sisteme girerek faizsiz ev ve araba almak için birikim yapan vatandaş hem de bu alanda hizmet veren şirketler için yeni düzenlemeler getirildi.

FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME SİSTEMİNE DEVLET GÜVENCESİ! 

Düzenleme kapsamında tasarruf finansman şirketi olarak hizmet vermek isteyen şirketlere uygulanacak olan kurallar ilan edilmiş oldu. Bu sayede birikim yaparak faiz ödemeden taksitle ev ve araba sahibi olmak isteyen kişilerin mağdur olmaları önlenirken birikimlerine de belirlenen tutarlarda tıpkı banka hesaplarında olduğu gibi devlet güvencesi verilmiş oldu.

KONUT FİNANSMANI FAAİLİYETİ ZORUNLU OLACAK

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile beraber Türkiye sınırları içerisinde finansman şirketi olarak hizmet vermek isteyen kuruluşların  ana sözleşme taslağında konut finansmanı faaliyetini zorunlu olarak belirtilmesi hükmü uygulanacak. Şirketlerin, birleşme, bölünme ve devir işlemleri için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan izin almaları yasal zorunluluk olarak uygulanacak.FAİZSİZ KONUTTA TAKSİT SAYISI 120 AYI, OTOMOBİLDE 60 AYI GEÇEMEYECEK! 

Tasarruf finansman şirketleri açmak istedikleri her şube için en az 1 milyon liralık ödenmiş sermaye şartını yerini getirmekle yükümlü tutulacak. Bu şirketlerin acentelik vermelerine izin verilmezken yine şubeleşme dışında başka bir teşkilatlanma ağı kurmalarına da izin verilmeyecek.

Şirketlerin müşterilerine sunacakları konut ve çatılı işyeri sözleşmeleri için azami taksit vadesi konut ve çatılı işyeri sözleşmeleri için 120 ay ile sınırlandırılırken araç sözleşmelerinde ise 60 ay olarak uygulanacak.
Yorumlar (0)