Beklenen Açıklama Geldi, Fitch Türkiye Kredi Notu Değişmedi, Görünüm Yükseldi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için kredi notunu ‘’BB’’ olarak açıkladı.

Beklenen Açıklama Geldi, Fitch Türkiye Kredi Notu Değişmedi, Görünüm Yükseldi!
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için kredi notunu ‘’BB’’ olarak açıkladı. Bu açıklama ekonomi dünyası tarafından uzun süredir bekleniyordu. Kredi notunun görünümü ise negatiften durağana geçiş yaptı. Bu durumun dolar kurundaki düşüşün korunması için de etkili olacağı ekonomistler tarafından belirtiliyor.

Fitch Rating Açıklamaları

Fitch Ratings, Türkiye kredi görünümünde revizeye gitme kararını bu şekilde gerçekleştirirken, kuruluş tarafından yapılan açıklama kapsamında ‘’ Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu BB olarak revize ediyoruz. BB notu teyit edildi. Görümün ise negatiften durağana geçiş yapmıştır.’’ Dendi.

Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimiyle beraber daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüş yaptığını açıklayan Fitch Ratings, 2020 yılında düşen uluslararası rezervlerden yüksek cari açık verildiğini şuan için ise risklerin artık hafifletilmeye başlatıldığını açıkladı.

Kurum tarafından belirtilen görüşlerde, para politikasının önemli ölçüde sıkılaştırıldığı, bu yol ile uluslar arası rezervlerde artık istikrara kazanılmaya başlandığı, Türk Lirası Kasım ayı başından bu yana dolar karşısında karar durduğu belirtildi.

Veriler ele alındığın ise Türk Lirasının Kasım ayından bu güne kadar dolar karşısından %18 değer kazanımına girdiği görülüyor. Bu durum ise Türk yatırımcıları artık mevduat hesaplarında birikim yapmaya ve TL cinsi üzerinden yatırım gerçekleştirmeye teşvik ediyor.

Yeni Beklentiler Neler?

Kredi açıklamasının hemen ardından ise Merkez Bankası cephesi görüşlerini paylaştı. Merkez Bakası para politikasında sadeleşmeye gittiklerini hatırlatarak, yatırımcı duyarlılığı ile birlikte de TL’ye daha fazla değer katmayı hedeflediklerini belirtti. Risk priminin düşmesi ve bazı net sermeye girişlerinin alınması ile durumun daha iyiye yönlendirilmesi hedefleniyor.

Türkiye ekonomisine ilişkin yapılan analizler tarafında ise ekonominin geçen senenin 3. çeyreği ardından toparlamaya başladığı ve ardından pozitif bir ivme ile şuan %1,4 büyümeyi aştığı görüldü. Bu analiz ardından gelen tahminlere göre ise 2021 yılında %5,7 ekonomik büyüme yaşanmasının olası olduğu, büyümeye ilişkin hızın 2022’de %4,7 olmasının öngörüldüğü açıklandı.
Yorumlar (0)