Beklenen Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, politika faizini değişmeyerek, %17 düzeyinden sabit tutmaya karar verdi.

Beklenen Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!
Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, politika faizini değişmeyerek, %17 düzeyinden sabit tutmaya karar verdi. Bu işlem ile tüm piyasalar tarafından beklenen kararlı duruşun mesajı verildi. Merkez Bankası Naci Ağbal’ın başkanlığa gelmesi ile gerçekleşen ilk toplantıda 475, ikinci toplantıda ise 200 baz puan olmak kaydıyla toplamda 675 baz puan faiz artışına giderek politika faizini %17’ye çekmişti.

Açıklamalar Ne Yönde?

18 Şubat tarihinde yeni bir toplantı tamamlandı. Bundan önce yapılan Ocak ayı toplantısında ise %17 faiz oranı değişmemişti. Bugün yapılan toplantı ardından yapılan açıklamada ‘’ İktisadi faaliyet güçlü bir seyirde ilerlemektedir. Salgına bağlı olarak gerçekleşen kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri sınırlı kalmaya başlarken, hizmetlerle ilişkili sektörlerde yavaşlama ve sektörlerin kısa vadeli hallerinde belirsizlikler sürmektedir. ‘’ dendi.

Bu detaylara bağlı olarak ise faiz oranının sabit tutulmasına karar verildiği, bu yol ile ekonominin hareketlenmesinin sağlanacağı açıklandı. Özellikle dolar düşünü destekleyecek olan bu sıkı para politikası ile yeni hedefler belirleniyor.

Salgın döneminde yaşanan yüksek kredi büyümesi ve güç kazanan iç talebin cari işlem tarafında yarattığı olumsuz etkiler devam ederken, bu kararın pozitif bir etkiyi ekonomiye taşıması bekleniyor.

Gerekirse Bir Sıkı Politika Daha Yapılabilir!

Toplantı ardından eğer gerekirse ilave bir kısıtlamanın da yapılabileceği belirtildi. Diğer yandan enflasyonda kalıcı düşüş, fiyatta istikrara, güçlü göstergeleri yakalama, enflasyonun ana eğilimini yönetme, fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeleri iyileştirme için faizi sabit tutma yönünde karar alındığına değinildi. Maliyet unsurları içinde enflasyonun yakından takip edileceği, dolar kurunun dikkate alınacağı gerekirse bir sıkı politika daha uygulanacağı aktarıldı.

Kalıcı fiyat istikrarı %5 hedefine gelinceye kadar, para politikasında ve faiz oranında kararlılığın devam ettirileceğinin altı çizildi.
Yorumlar (0)